. Podľa premiérovho hovorcu sa Blair stretne s bývalým francúzskym prezidentom Valérym Giscardom d`Estaing, ktorý predsedá Konventu o budúcnosti Európy. Euroskeptici ho obviňujú z toho, že plánuje odovzdať britskú suverenitu Bruselu.
Odporcovia členstva Británie v eurozóne otvorili nový front a žiadajú, aby Blair nechal o novej európskej ústave hlasovať v národnom referende. "Myslíme si, že by o tejto otázke malo byť referendum," povedala predsedníčka opozičnej Konzervatívnej strany Theresa Mayová pre televíznu spoločnosť Sky. "Sme presvedčení, že ústava zachádza príliš ďaleko. Podľa toho, ako je v súčasnosti navrhnutá, odoberá dôležité právomoci tejto krajine."
Blair prisľúbil vypísanie referenda o tom, či by Veľká Británia mala prijať euro, ale zdôraznil, že nie je potrebné uskutočniť referendum o európskej ústave, pretože tá iba "spája dohromady" existujúce zmluvy. Pod tlakom médií sa však od neho očakáva, že bude aspoň nekompromisným oponentom voči Giscardovi.
Peter Hain, vládny minister, ktorý vedie britskú delegáciu v konvente, povedal, že negociácie stále pokračujú a nebude súhlasiť s ničím, čo by ohrozilo britskú zvrchovanosť. "Všetky nezmysly publikované v niektorých euroskeptických denníkoch sú založené na prvých návrhoch. Pracujeme na ich zmene," povedal v nedeľu pre britskú televíziu BBC. "Tí, ktorí začali s kampaňou za referendum, urobia dobre, keď stiahnu svoje plagáty a prestanú plytvať peniazmi, pretože my sa na to nechystáme," dodal.
Šéf britskej diplomacie Jack Straw sa k diskusii pripojí v pondelok s prejavom v Bruseli o úlohe Európy vo svete.