SME

Marocký fundamentalista: Nastal čas globalizácie džihádu

Dubaj 17. mája (TASR) Hovorca marockého salafistického islamistického prúdu, blízkeho teroristickej organizácie al-Káida, pre saudskoarabský týždenník ...

Dubaj 17. mája (TASR) Hovorca marockého salafistického islamistického prúdu, blízkeho teroristickej organizácie al-Káida, pre saudskoarabský týždenník Madžalláh vyhlásil, že nastal čas globalizácie džihádu. Zároveň povedal, že Maroko je v centre tohto konfliktu.

Po 11. septembri 2001, teroristických útokoch v amerických mestách, sa džihád začal všade. "Môžeme povedať, že nastal čas globalizácie džihádu," konštatoval Abú Seif al-Islam, predstaviteľ salafistického prúdu v Maroku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na otázku týždenníka, či al-Káida eventuálne udrie proti židom v Maroku, povedal, že "Maroko je v centre konfliktu, lebo nie je možné zamerať sa proti križiakom v ich vlasti". Podľa fundamentalistu je teraz boj globálny. Abú Seif podotkol, že ak budú vhodné okolnosti, al-Káida bez váhania udrie v Maroku.

Podľa vyjadrenia Abú Seifa je terajším cieľom, aby sa "nepriateľ necítil bezpečne nikde, kde je". Pripomenul, že Usáma bin Ládin sa v nedávnom posolstve zmienil priamo o Maroku. Vodca siete al-Káida pohrozil Maroku vo februári v zvukovej nahrávke, ktorá sa mu pripisuje.

"Moslimovia sa musia zmobilizovať, aby sa zbavili jarma odpadlíckych režimov, slúžiacich USA. Krajiny, ktoré by sa mali zbaviť jarma, sú Jordánsko, Maroko, Nigéria, Pakistan, Saudská Arábia a Jemen," uviedol.

SkryťVypnúť reklamu

V marockom meste Casablanca pri teroristických útokoch, ktoré nastali takmer súčasne v piatok neskoro večer, zomrelo podľa novej bilancie 41 ľudí, medzi ktorými je aj 10 samovražedných útočníkov. Asi 100 ľudí utrpelo rôzne zranenia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 121
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 976
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 080
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 236
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 179
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 544
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 168
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 851
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu