Budapešť 20. augusta (TASR) - Vyvrcholením osláv uhorského milénia v Maďarskej republike bol dnešný deň zakladateľa štátu Maďarov kráľa Štefana I., ktorý je v krajine tradičným štátnym sviatkom. Na popoludňajšom centrálnom podujatí osláv svätoštefanského dňa, v rámci ktorého sa konalo v Budapešti i na vidieku množstvo slávnostných kultúrnych, spoločenských, cirkevných a iných podujatí, vystúpil s prejavom premiér Viktor Orbán.
Podľa jeho slov sa Maďarsku podarilo zrealizovať to, čo je dané iba nemnohým, stalo sa tým, čím chcelo, vlasťou slobodného, nezávislého, silného a rozvíjajúceho sa národa. Hranice štátu v priestore i čase sú stanovené, preto "ak túžime po priestrannejšej krajine, potom musíme vlasť stavať smerom k nebesiam".
"Doteraz formovala náš charakter história, odteraz bude formovať dejiny náš charakter a budeme mať vlastnú históriu. Budeme opäť postupovať na hlavnej ulici európskej histórie," podčiarkol maďarský premiér a zdôraznil, že budúcnosť sa už začala.
Predpoludním sa oslavy začali vztýčením štátnej vlajky pred objektom budapeštianskeho parlamentu, na ktorom nechýbali najvyšší ústavní činitelia Maďarskej republiky, prezident, premiér a predseda parlamentu, Ferenc Mádl, Viktor Orbán a János Áder. Prítomní boli aj ďalší členovia vládneho kabinetu, predstavitelia parlamentných strán a členovia diplomatického zboru.
Odkaz kráľa Štefana I., ktorý sa zaslúžil o kresťanstvo národa a ktorého vyhlásili za svätca už krátko po smrti, považujú v Maďarskej republike za osobitne aktuálny aj v súčasnosti.
Potvrdil to dnes aj najvyšší predstaviteľ krajiny Ferenc Mádl v prejave pri slávnostnom odovzdávaní štátnych ocenení na pôde parlamentu MR. Podľa jeho slov ceny nepredstavujú hodnotenie štátu, ale gesto, ktoré je hodnotením odbornej verejnosti a spoločnosti, odporúčajúcich vybrané osobnosti na adekvátne ocenenie. Mádl vyzdvihol myšlienku, že štát by sa čo najviac mal identifikovať so svojimi občanmi, stať sa vlasťou všetkých z nich, a to aj prostredníctvom ocenení.
Už tradične sa 20. august stal v Maďarsku termínom pre odhalenie značného počtu sôch a pamätných dosiek, kultúrnych programov pre deti, mládež i dospelých, akcií zábavného charakteru.
V Nyíregyháze odhalili pri príležitosti milénia sochu Ferenca Károlyiho a Jánosa Petrikovicsa, ktorí sa v polovici 18. storočia zaslúžili o "záchranu mesta" presídlením slovensky hovoriaceho obyvateľstva zo Sarvašu, ako aj Békešskej Čaby, Orosházy a Mezöberényu. Po ich presídlení sa počet obyvateľov mesta zvýšil v priebehu 15 rokov desať- a v priebehu polstoročia 30-násobne. V súčasnosti žije v sídelnom meste župy Szabolcs-Szatmár-Bereg asi 120.000 obyvateľov.
Sochu Anonyma, dielo laureáta Munkácsyho ceny Mihálya Mészárosa, odhalili dnes v Národnom historickom parku v Ópusztaszere. Anonymus je autorom diela Gesta Hungarorum z obdobia okolo roku 1210, v ktorom zohráva významnú úlohu Szer, predchodca dnešného Ópuszaszeru.
Dielo ďalšieho laureáta Munkácsyho ceny Sándora Rétfalviho, štyri metre vysokú sochu sv. Štefana, ktorá vznikla z osobitného druhu talianskeho vápenca, odhalili dnes v Siklósi v župe Baranya.
Ďalšiu sochu odhalili v Segedíne a v Hévizi, kým v Balatonalmádi odovzdal minister školstva József Pálinkás do užívania novú školu, náklady na výstavbu ktorej dosiahli 420 miliónov forintov. V Nagykanizse sa dnes konalo slávnostné otvorenie novej Mestskej knižnice.
Tradičnou prehliadkou ulicami mesta sa dnes začal 32. ročník svetoznámeho Karnevalu kvetov v Debrecíne. Na prípravu 14 alegorických kvetinových vozov, ktoré zhodnotí odborná porota, sa v tomto roku využilo viac ako dva milióny rôznych kvetov. Umelecký rámec tradičného podujatia spestria v tomto roku početné súbory zo zahraničia, medziiným z Bulharska, Egypta, Francúzska, Grécka, Izraela, Litvy, Madagaskaru, Portugalska, Španielska a Talianska. Prítomné sú aj delegácie družobných miest, bulharského Šumenu, litovskej Klajpedy, nemeckého Paderbornu, poľského Lublinu, rumunskej Oradey a New Brunswicku z USA.
6 le ed