belgický premiér Guy Verhofstadt, ktorého krajina bude v druhej polovici roka predsedať únii.
Spor medzi pro- a anti-Európanmi ohrozuje podľa neho celý projekt integrácie európskeho kontinentu. "Nemôžeme pokračovať s takou úniou, kde jedni hovoria, že potrebujeme viac integrovanú Európu a druhí už teraz kritizujú prílišnú byrokraciu a nedostatok demokracie. Pri takýchto rozdielnych názoroch potrebujeme nový konsenzus o budúcnosti Európy," povedal Verhofstadt v rozhovore pre týždenník European Voice.
Prvý krok by mal byť prijatý na decembrovom summite v bruselskom zámku Laeken, ktorým vyvrcholí belgické predsedníctvo v EÚ. Verhofstadt chce, aby lídri pätnástky podpísali deklaráciu, ktorá vytýči program a metódu práce novej medzivládnej konferencie o inštitucionálnych reformách, naplánovanej na rok 2004. Belgický premiér si želá "čo najširšiu" agendu konferencie a avizuje, že sa bude hovoriť aj o veciach, ktoré sú ešte dnes nepredstaviteľné.
Týždenníku European Voice prezradil niektoré zo svojich vízií. Predseda Európskej komisie by mal byť podľa neho volený v priamych voľbách obyvateľmi EÚ. Európsky parlament by mal mať aspoň v niektorých oblastiach právo navrhovať legislatívu. Rada ministrov by sa mala premeniť na druhú komoru EÚ popri parlamente a s tradíciou rotujúceho predsedníctva by sa malo prestať, keď únia dosiahne 27 členov.
Najkontroverznejším návrhom Verhofstadta je zriadenie novej "európskej" dane, ktorú by platili všetci občania EÚ. Podľa belgického premiéra je to najlepší spôsob, ako financovať fungovanie únie bez neustálych hádok medzi členskými štátmi o to, koľko má kto prispievať do spoločného rozpočtu.
Verhofstadt je za väčšiu transparentnosť a vie si predstaviť, že by dnes "prísne tajné" rokovania Rady ministrov mohli byť v budúcnosti otvorené pre verejnosť. "Mohli by byť napríklad v priamom prenose vysielané na internete," myslí si belgický premiér, ktorého European Voice nazýva "rebelom s príčinou". Naráža tak na jeho imidž rebelujúceho "teenagera" európskej politiky, podobný osudu hollywoodskej hviezdy Jamesa Deana, hlavného hrdinu filmu Rebel bez príčiny.
Belgický premiér sa domnieva, že tzv. medzivládny model fungovania EÚ nie je odpoveďou na súčasné problémy únie a že je potrebné znovuobjaviť metódu spoločenstva presným definovaním kompetencií Bruselu a členských štátov. Práve to bude v centre debaty o budúcnosti Európy. EÚ si z dlhodobého hľadiska predstavuje ako spoločenstvo zviazané spoločnou zahraničnou, obrannou, hospodárskou a menovou politikou.
"Viete si predstaviť, že by Spojené štáty s 50 rôznymi armádami rozmýšľali, ako zasiahnuť v Kosove? Je to nepredstaviteľné, ale presne to my v EÚ robíme," povedal Verhofstadt týždenníku European Voice.