imigrantov, smerujúcich do Veľkej Británie. V roku 2000 sa totiž Británia stala medzi európskymi krajinami najväčšou cieľovou krajinou pre žiadateľov o azyl.
Podľa údajov Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) vlani v Británii požiadalo o azyl 97.900 ľudí, kým v Nemecku 78.800 utečencov a v Holandsku 43.900.
Vláda premiéra Tonyho Blaira vystupuje v tejto veci na niekoľkých frontoch. Minister vnútra Jack Straw požaduje pritvrdenie konvencie OSN o utečencoch z roku 1951, ktorú pokladá za zastaranú. Jack Straw vo štvrtok v Štokholme, kde sa začalo neformálne stretnutie ministrov vnútra a spravodlivosti členských krajín Európskej únie (EÚ), požiadal európskych partnerov, aby sa na európskej úrovni prijala tvrdšia politika azylového práva.
Britský premiér na dnešnom výročnom francúzsko-britskom summite vyzve francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca, aby Francúzsko posilnilo kontroly pozdĺž Lamanšského prielivu. Londýn obviňuje Paríž z toho, že zatvára oči nad tisícami ilegálnych prisťahovalcov, ktorí každý mesiac prúdia do Veľkej Británie.
V Cahors by obe strany mali oznámiť vytvorenie novej "cezlamanšskej" inštitúcie, ktorá bude koordinovať boj proti prílevu ilegálnych prisťahovalcov, informuje francúzsky denník Libération.