Londýn 18. augusta (TASR) - Jeden z troch mužov, ktorých ako údajných členov Írskej republikánskej armády (IRA) zatkla pred týždňom v Kolumbii polícia, je oficiálnych zástupcom severoírskej strany Sinn Féin na Kube. Potvrdila to dnes hovorkyňa kubánskeho ministerstva zahraničných vecí Aymee Hernandezová.
Niall Connolly je podľa nej oficiálnym zástupcom Sinn Féin v Kube a Latinskej Amerike. Jeho prítomnosť v Kolumbii však nesúvisí s jeho legálnymi aktivitami na Kube, vyhlásila Hernandezová.
Potvrdenie totožnosti Nialla Connollyho odporuje doterajším vyhláseniam Sinn Féin. Tá odmietalo dohady, že Connollyho ako svojho zástupcu na Kube poverila prípravou na september naplánovanej návštevy vodcu Sinn Féin Gerryho Adamsa na Kube.
Connollyho spolu s ďalšími Írmi Martinom McCauleyom a Jamesom Monaghanom zadržali v južnej Kolumbii a obvinili ich z toho, že ľavicovým kolumbijským rebelom poskytovali výcvik v zaobchádzaní s výbušninami a teroristickej taktike. Britská strana sa zatiaľ nevyjadrila, či požiada o ich vydanie.
Podľa britského denníka The Daily Telegraph sa meno Manoghan objavilo aj na listene, ktorú Sinn Féin odovzdala britskej vláde a na ktorej sú mená osôb, pre ktorých Sinn Féin požiadala od vlády amnestiu.
Na zatknutie údajných členov IRA zareagovali tak Británia ako aj USA. V Británia sa severoírski protestanti, orientovaní na Londýn, vyjadrili, že IRA sa neodvrátila od terorizmu, ale naopak, zabezpečuje vzdelávanie rebelov v Kolumbii, zatiaľ čo mierový proces v Severnom Írsku je v hlbokej kríze.
V USA sa podľa amerického denníka The Times začalo v týchto dňoch opäť diskutovať o budúcom postoji Washingtonu k Sinn Féin. Bývalý prezident Bill Clinton, ktorý ako prvý vôbec prijal vodcu strany Sinn Féin Gerryho Adamsa, súčasne v USA povolil pre túto stranu aj finančné zbierky. Tento postoj však môže terajší prezident George W. Bush vzhľadom na nové informácie o takmer päťročnom pôsobení Sinn Féin na Kube zmeniť.