Frankfurt 17. augusta (TASR) - Porušenie ozónovej vrstvy v zemskej stratosfére viedlo síce k zvýšeniu nebezpečného ultrafialového žiarenia, na rast rastlín a morských rias na severnej pologuli však nemalo negatívny vplyv. Uvádza sa to v záverečnej štúdii kolektívu nemeckých oceanológov a amerických ekológov, ktorí vyhodnocovali výsledky 62 záverečných výskumných správ, zostavených na základe meraní a pozorovaní priamo v teréne.
Americkí vedci skúmali 10 parametrov, ktoré sa menia v dôsledku koncentrácie ultrafialového žiarenia. Patrí sem napríklad obsah rôznych listových pigmentov ako chlorofyl a karotinoidy, výška rastliny, plocha listu a množstvo absorbovaného oxidu uhličitého. Viac ako polovica všetkých primárnych výskumov sa zaoberala úžitkovým rastlinami, najviac z čeľade motýľokvetých, kam patrí napríklad aj sója.
Odborníci skonštatovali veľké množstvo fyziologických zmien, napríklad podstatný nárast flavonoidov a iných fenolov, schopných absorbovať ultrafialové žiarenie. Táto skutočnosť však nemá pre praktické pestovanie rastlín nijaký význam. Odborníci sa tiež domnievajú, že odbúravanie ochrannej ozónovej vrstvy v stratosfére už dosiahlo svoj vrchol a bude sa postupne normalizovať. Z tohto dôvodu sa napríklad pestovatelia obilia nemusia obávať o škody, ktoré by mohli úrode spôsobiť páliace slnečné lúče.
Vedecké pozorovania potvrdili, že intenzívnejšie ultrafialové žiarenie neškodí ani rastu morských rias, informuje nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung.