Sydney 16. augusta (TASR) - Prvé dramatické okamihy zažil dnes americký vzduchoplavec Steve Fossett (57) pri svojom šiestom pokuse o sólový oblet Zeme v balóne. Potom, ako Američan s niekoľkodňovým meškaním dosiahol dnes v ranných hodinách SELČ Chile, dostal sa so svojím balónom Solo Spirit pri prechádzaní ponad pohorie Andy do nebezpečných turbulencií.
Balón tak prudko klesal a stúpal, že Fossett si z obozretnosti na určitý čas pripol padák. Oznámila to pozemná kontrola letu v USA. Od štartu pred 11 dňami Fossett prekonal takmer 19.000 kilometrov. To znamená, že má za sebou takmer polovicu cesty okolo zemegule.
"V určitých chvíľach je plameň horáka vo vodorovnom stave. Automatický pilot to nezvláda. Mám na sebe padák, ak sa plášť balóna roztrhne," napísal 57-ročný dobrodruh elektronickou poštou uprostred turbulencií kontrolnému stredisku.
Fossett však bol v stave obmedziť vzostupný a zostupný pohyb balóna na 150 metrov za minútu. Keď sa situácia o trochu neskôr mierne upokojila, napísal v ďalšom e-maili: "Nemám rád nijaké vzrušenie. Nechám si padák na sebe a zostanem v stave pohotovosti."
Špecialisti v kontrolnom stredisku očakávali veterné výčiny. "Keď vietor prichádza do hôr, smeruje nahor a spôsobuje turbulencie s dosť silným pohybom hore a dole. Tak je to pri všetkých horách na svete," objasnil meteorológ Bob Rice. V prípade, že to balón náhle vytrhne nahor, môže sa pretrhnúť jeho plášť. Prúdenie vetra môže byť prirodzene ešte aj podstatne silnejšie.
Päťdesiatsedemročný Fossett dosiahol juhoamerický kontinent asi 80 kilometrov severne od čílskeho pobrežného mesta Antofagasta. Andy by mal za sebou zanechať v piatok ráno. Pri prelete ponad horský masív vo výške asi 8500 metrov pravdepodobne spotrebuje značnú časť už aj tak malých zásob kyslíka.
Kvôli neočakávane nepriaznivým veterným podmienkam trval Fossettovi prelet Tichého oceánu až deväť dní, takže spotreboval viac kyslíka, než bolo plánované. Pretože zásoby mu vystačia maximálne na štyri dni, musí letieť v nižšej výške. To by však let mohlo ešte viac predĺžiť, pretože rýchle prúdenie vetra sa nachádza vo vyšších vrstvách atmosféry.
Po prekonaní Južnej Ameriky nasmeruje Fossett svoj balón nad Atlantik. Cesta ďalej povedie ponad Indický oceán a späť na austrálsku pôdu.