Hongkong 16. augusta (TASR) Tretina čínskych mužov v produktívnom veku môže časom zomrieť na následky fajčenia, varujú vo svojej najnovšej štúdii hongkonskí výskumníci. Väčšina z obetí škodlivého návyku však v nadchádzajúcich desaťročiach podľahne chronickým pľúcnym ochoreniam a nie chorobám srdca, či rakovine, ktoré patria medzi najväčších zabijakov medzi fajčiarmi na Západe.
Temné vyhliadky vychádzajú zo štúdie fajčiarov v Hongkongu, ktorá udáva, že v roku 1998 bol tabak zodpovedný za 33 percent úmrtí mužov vo veku od 35 do 69 rokov.
Bádatelia na Hongkonskej univerzite si vybrali ako objekt sledovania bývalú britskú kolóniu preto, lebo fajčenie tam zažilo obrovský rozmach približne o 20 rokov skôr než v Číne. Znamená to, že toto teritórium už pociťuje dlhodobé chorobné následky tabakového návyku.
Aktuálne prípady úmrtí podmienené fajčením v Hongkongu sú dobrým ukazovateľom toho, čo sa stane v kontinentálnej Číne za niekoľko nadchádzajúcich desaťročí, ak budú ľudia fajčiť ďalej, vysvetľuje štúdia.
Čína je domovom pätiny svetovej populácie, no spotrebuje tretinu svetovej produkcie cigariet. Pritom až dve tretiny jej mužskej populácie holduje fajčeniu. Drvivá väčšina čínskych fajčiarov je pritom presvedčená, že tabak im spôsobuje len malé, respektíve nespôsobuje nijaké zdravotné ťažkosti.
Čínske ženy majú omnoho lepšie vyhliadky, pretože len málo z nich zoberie cigaretu do ruky. V roku 1998 iba päť percent spomedzi všetkých úmrtí medzi ženskou populáciou Hongkongu súviselo so zhubnými následkami fajčenia.
Odhady hovoria, že v Číne je 300 miliónov fajčiarov. Západné tabakové spoločnosti pozorne sledujú potenciálne obrovský čínsky trh v súvislosti s očakávaným vstupom Pekingu do Svetovej obchodnej organizácie (WTO).