Brusel/Londýn/Skopje 16. augusta (TASR) - Severoatlantická rada by sa mala opäť stretnúť v piatok ráno, neočakáva sa však, že pri tejto príležitosti prijme rozhodnutie o vyslaní hlavnej časti 3500-člennej jednotky do Macedónska, kde má v rámci operácie Essential Harvest (Hlavná žatva) zbierať zbrane od albánskych rebelov.
"Na piatkovom stretnutí sa majú prijať administratívne rozhodnutia týkajúce sa rozpočtu, ale rozhodnutie o vyslaní asi 3000 ďalších vojakov sa očakáva najskôr začiatkom budúceho týždňa," uviedol bruselský diplomatický zdroj citovaný agentúrou AFP.
Britské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že prvý kontingent do Macedónska odcestuje v piatok a transfer 400 vojakov bude ukončený v nedeľu. Britský predvoj má v Macedónsku vybudovať generálny štáb operácie a overiť stálosť prímeria medzi vládnymi silami a albánskymi povstalcami.
NATO očakáva, že UCK v rámci operácie Essential Harvest odovzdá 2300 až 2500 zbraní. Bez uvedenia bližších podrobností to dnes v Skopje pre AFP povedal nemenovaný západný zdroj.
Podľa dnešného vydania britského denníka The Guardian, velitelia NATO majú len veľmi hrubú predstavu o množstve zbraní v rukách UCK a vojenské zdroje hovoria o "malom počte niekoľkých tisícok, prevažne malých zbraní". Aj v prípade, že UCK odovzdá všetky zbrane - čo je veľmi otázne - ďalšie zostanú aj naďalej ľahko dostupné cez ťažko strážiteľné hranice s Albánskom a Kosovom.
Ďalším rizikom pre úspech misie je otázka, do akej miery vedenie UCK, ktoré sa v utorok zaviazalo zbrane odovzdať, reprezentuje postoje všetkých albánskych povstalcov. V tejto súvislosti sa spomína hlavne Albánska národná armáda (AKSh), ktorá prevzala zodpovednosť za zabitie desiatich macedónskych vojakov pri nedávnom útoku na armádny konvoj, a ktorá mierovú dohodu odmieta.
Otázkou tiež zostáva, ako vážne berú politické urovnanie albánskeho problému macedónski "jastrabi", na čele s premiérom Ljubčom Georgievským.