ojnových zločinov došlo. V Paríži to dnes vyhlásil francúzsky generál Jean Heinrich.
Heinrich (61) v roku 1998 pôsobil ako zástupca veliteľa IFOR - jednotky pod velením NATO rozmiestnenej v Bosne po tom, čo strany bosnianskeho konfliktu v novembri 1995 v Daytone uzavreli mierovú dohodu. Heinrich svoje tvrdenia zverejnil počas výpovede pred komisiou francúzskeho parlamentu, ktorá skúma okolnosti srebrenickej tragédie, keď bosnianskosrbské jednotky v júli 1995 zmasakrovali tisícky Moslimov.
"V určitých momentoch (roku 1996) ich bolo možné zadržať, Američania ale neurobili absolútne nič, aby ich zatkli," odpovedal generál na otázku, prečo sú Karadžič a Mladič napriek zatykačom vydaným Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY) stále na slobode.
Heinrich zároveň kritizoval "úchylný" mandát, ktorý ICTY v tom čase udelil vojakom IFOR. Ako dodal, napriek tomu, že zoznam obvinených bol zverejnený, vojaci IFOR mali oprávnenie na ich zadržanie len v prípade, že podozriví sami nadviazali kontakt s mierovou jednotkou.
"Zadržali sme jedného srbského generála a plukovníka, ktorí s nami nadviazali kontakt. Následne sme ich odovzdali ICTY v Haagu," povedal francúzsky generál. "Dobré duše v Paríži mi vtedy povedali: prekročili ste právomoci a v prípade, že si (zadržaní) vezmú dobrých právnikov, hrozia vám nepríjemnosti," vyhlásil Heinrich, ktorý odmietol "dobré duše" bližšie identifikovať. "ICTY nás následne požiadal, aby sme získali dôkazy o ich vine. My sme však vojaci, nie policajti. Oboch Srbov prepustili. Generál medzičasom zomrel," uzavrel Heinrich.