utečencom. Európski ministri zalarmovaní nárastom ilegálnej imigrácie sa budú počas dvojdňového zasadania usilovať vyplniť legislatívne diery, z ktorých ťažia prevádzači a pašeráci.
Britský minister vnútra Jack Straw, ktorý je autorom viacerých návrhov na sprísnenie imigračných zákonov EÚ, vyhlásil, že ministri sú pri koordinovaní akcií EÚ veľmi opatrní. Švédsko ako súčasná predsednícka krajina únie už tradične patrí medzi štáty, ktoré sú utečencom najviac naklonené. Švédsko však súhlasí s tým, že európska pätnástka musí v tomto smere konať jednotne.
Švédska ministerka sociálnych vecí Maj-Inger Klingwallová navrhla, aby táto "európska jednota" zahŕňala aj dvanástku kandidátskych krajín. Svoj názor odôvodnila tým, že boj proti ilegálnej imigrácií a pašovaniu ľudí sa stane zložitejším, ak majú niektoré členské, kandidátske a susedné krajiny EÚ slabší azylový systém.
Návrhy britského ministra vnútra Strawa niektorí predstavitelia prijali ako snahu oslabiť ženevskú konvenciu OSN o poskytovaní azylu utečencom. Straw totiž navrhol upraviť 50-ročnú ženevskú konvenciu OSN o utečencoch tak, aby vyhovovala súčasným potrebám. Podľa neho by EÚ mala zostaviť zoznam bezpečných krajín, z ktorých by žiadatelia o azyl boli automaticky odmietnutí.
Straw však nástojí na tom, že praví utečenci majú právo na azyl. Naopak, britský minister žiada sprísniť imigračné zákony voči tým, ktorých žiadosti o azyl nie sú dostatočne podložené a voči tým, čo používajú zložité a odporujúce si praktiky rôznych členských krajín EÚ ako prostriedky na to, aby sa vyhli normálnym imigračným kontrolám. Európski ministri spravodlivosti však pripustili, že úsilie o reformu týchto protichodných pravidiel a nariadení sa zatiaľ oneskoruje.
Dnes by mal na ministerskom zasadaní vystúpiť vysoký komisár OSN pre utečencov Ruud Lubbers, ktorý by mal so Švédskom podpísať zmluvu o spolupráci. Lubbers ešte v utorok vyjadril obavy z toho, že úprava ženevskej konvencie by mohla viesť k zníženiu zodpovednosti za utečencov a apeloval na zainteresovaných ministrov, aby ju rešpektovali a garantovali tak politickým utečencom azylové právo.