Berlín 13. augusta (TASR) - Zatienené ostrou výmenou názorov medzi vládou a opozíciou sa dnes v nemeckej metropole Berlín uskutočnili oslavy pri príležitosti 40. výročia postavenia Berlínskeho múru.
Nemecký spolkový kancelár Gerhard Schröder apeloval na mieste bývalej hranice na Bernauskej ulici na všetkých, aby si zachovali navždy živú spomienku na obete múru. Súčasne odsúdil tých, ktorí sa o jeho stavbu v roku 1961 pričinili, a vyzval predstaviteľov bez ohľadu na politickú príslušnosť postarať sa o to, aby sa niečo podobné už nikdy neopakovalo.
Na Bernauskej ulici, kde pri pokuse zachrániť sa skokom z okna zahynulo 13. augusta 1961 niekoľko ľudí, položili ešte pred členmi nemeckého kabinetu veniec aj zástupcovia Kresťanskodemokratickej únie (CDU). Obete si rovnakým spôsobom pripomenuli aj reformní komunisti (PDS), čo však sprevádzal incident. Bývalá obeť komunistického režimu NDR totiž zdevastovala kyticu kvetov, ktorú tam predtým položili zástupcovia PDS - nástupkyne východonemeckej komunistickej strany (SED).
V pozadí súčasných sporov je možná účasť reformných komunistov v krajinskej vláde po októbrových voľbách. Vládnuceho sociálnodemokratického starostu Berlína Klausa Wowereita (SPD) zvolili do funkcie aj s hlasmi PDS. Pri nedeľňajšej spomienkovej slávnosti predstavitelia CDU Angela Merkelová a Kresťanskosociálnej únie (CSU) Edmund Stoiber ostro napadli SPD práve pre jej zbližovanie sa s PDS. Podľa Stoibera, kto sa spája s PDS, paktuje so socializmom z NDR.
Čoraz väčšiu možnosť, že PDS by mohla tvoriť berlínsku koalíciu s SPD považujú za podvod aj tí, ktorí utrpeli zranenia alebo skončili vo väzení pri pokuse o útek. Tieto obete vyjadrili obavy, že sa zabudne na utrpenie, ktorému museli čeliť.
PDS sa odmietla ospravedlniť za výstavbu múru, čo jej odporcovia považujú za dôkaz toho, že strana si úplne neosvojila demokratické ideály. Namiesto toho strana vydala v júli vyhlásenie, v ktorom označila smrť ľudí pri Berlínskom múre za "nehumánnu" a vyjadrila ľútosť nad nespravodlivosťou bývalých východonemeckých predstaviteľov.
Predseda nemeckého parlamentu Wolfgang Thierse, ktorý je najvyšším politickým predstaviteľom z bývalej Nemeckej demokratickej republiky, vyhlásil, že neočakáva od PDS priame ospravedlnenie, no podľa neho by strana mala požiadať obete o odpustenie.
Thierse označil múr za "jasný symbol politického cynizmu, ktorý sa nezastaví pred žiadnou ľudskou bolesťou". Od začiatku bol múr podľa jeho slov metaforou pre politiku, ktorá pohŕda ľudskými bytosťami.
V celom Nemecku boli dnes zástavy vztýčené na pol žrde na pamiatku smutného výročia. Spolkový prezident Johannes Rau v televíznom prejave nazval múr zločinom proti ľudu a Kainovým pomníkom NDR. Naproti tomu bývalý americký minister obrany Robert McNamara nazval stavbu múru opatrením na zabezpečenie mieru. V roku 1961 existovalo podľa neho akútne nebezpečenstvo vojny medzi Východom a Západom.
Berlínsky múr medzi východnou a západnou časťou mesta nechalo postaviť vedenie bývalej NDR, aby tým zabránilo vlne utečencov z Východu na Západ. Len priamo pri Berlínskom múre zabili 255 osôb, ktoré sa pokúsili o útek. Múr symbolicky padol 9. novembra 1989 po vlne protikomunistických demonštrácií a politickej zmene v NDR.