Skopje 12. augusta (TASR) - Napriek eskalácii bojov medzi macedónskymi vládnymi silami a albánskymi rebelmi hlavné politické strany dnes potvrdili úmysel podpísať v pondelok západom sprostredkovanú mierovú dohodu. Informovala o tom agentúra AFP.
Najväčšie macedónske a albánske strany dohodu v Ochride parafovali v stredu po tom, čo vzbúrenci zabili desať vojakov. Niektorí pozorovatelia tento krok označili za panickú reakciu pod tlakom západných sprostredkovateľov v snahe zabrániť prepuknutiu občianskej vojny.
Informácie o dosiahnutí rámcovej dohody o reformách zameraných na zlepšenie postavenia albánskej menšiny situáciu neupokojili - naopak, boje, ktoré odvtedy pokračujú, sú najtvrdšie počas šesť mesiacov trvajúceho konfliktu a spochybňujú hodnotu dokumentu, ktorý musí ešte schváliť parlament - čo je za súčasného stavu nepravdepodobné.
V priebehu niekoľkých dní zahynulo 19 príslušníkov vládnych jednotiek, čo je takmer polovica obetí počas celého konfliktu.
Boje sa dnes ráno rozšírili do oblasti len päť kilometrov severne od okraja Skopje, keď povstalci podľa armádnych zdrojov zaútočili na policajnú stanicu v prevažne macedónskej dedine Ljubanci.
Situácia v teréne spochybňuje účasť generálneho tajomníka NATO Georgea Robertsona a šéfa diplomacie EÚ Javiera Solanu na podpísaní dokumentu, naplánovaného na 16.00 h SELČ. Podľa západných diplomatov sa Solana ani Robertson ešte nerozhodli, či do Skopje odcestujú.
V súvislosti s ohrozením hlavného mesta minister vnútra Ljube Boškovski vyhlásil, že bezpečnostné sily by mali podniknúť doteraz "najtvrdšiu ofenzívu" proti ozbrojencom.
Nové prudké boje od soboty večera pokračujú aj v meste Tetovo (40 kilometrov západne od Skopje), kde utrpelo zranenia minimálne 20 ľudí.
Ďalším ohniskom zrážok je obec Raduša pri kosovských hraniciach, asi 15 kilometrov severozápadne od metropoly. V súvislosti s bojmi pri Raduši macedónske médiá informovali, že do oblasti preniklo asi 1000 albánskych bojovníkov zo susedného Kosova.
Macedónsky prezident Boris Trajkovski v liste adresovanom Robertsonovi a generálnemu tajomníkovi OSN Kofimu Annanovi vyzval NATO, aby zaistila hranice Kosova, odkiaľ do Macedónska prenikajú albánsky rebeli.
V otvorenom liste, z ktorého citovala štátna televízia, Trajkovski poukázal na skutočnosť, že albánski ozbrojenci majú na sebe uniformy Ochranného zboru Kosova (TMK), organizácie vytvorenej medzinárodnou správou provincie, ktorá má pomáhať pri rekonštrukcii Kosova a zasahovať pri živelných pohromách. TMK založili po tom, čo v septembri 1999 oficiálne rozpustili Kosovskú oslobodzovaciu armádu (UCK), ktorá v rokoch 1998-99 zvádzala boje s jednotkami Belehradu. TMK má asi 5000 členov, prakticky všetko sú bojovníci bývalej UCK.
Prezident zároveň vyzval na zlikvidovanie výcvikových základní albánskych povstalcov, ktoré existujú na území Kosova.
Podľa televízie Trajkovski v sobotu o situácii v Macedónsku "dlho" telefonicky hovoril so šéfom americkej diplomacie Colinom Powellom.