New Orleans 11. augusta (TASR) - Zajakávanie pravdepodobne súvisí s mozgovými anomáliami. K tomuto záveru prišla podľa odborného časopisu Neurology Anne Foundasová z Tulane University v New Orleans, ktorá zistila, že ľudia s určitým druhom zajakávania, nazývaným trvalé vývinové zajakávanie, majú zväčšené spánkové laloky.
Zajakávanie väčšina odborníkov považuje viac za psychický než organický problém. Foundasová porovnala 16 osôb trpiacich trvalým vývinovým zajakávaním (anglicky Persistent Developmental Stuttering, PDS) so 16 osobami bez rečovej poruchy. Vyšetrenia magnetickou rezonanciou ukázali, že pravý a ľavý spánkový lalok, ktorý hrá dôležitú úlohu pri kontrole tvorby a spracovania reči, bol v skupine s PDS oveľa väčší ako v kontrolnej skupine. Postihnuté osoby mali okrem toho rozoznateľné nepravidelnosti v tvare mozgu.
Ľudia s PDS neprešli v detstve normálnou vývinovou fázou získavania rečových schopností. Mnohé deti medzi druhým a štvrtým rokom veku prejdú fázou, keď veľmi rýchlo rozprávajú. Niekedy to vedie k dočasnému, vývinovo podmienenému zajakávaniu, ktoré sa normálne opäť vytratí. Pretrvávajúca porucha sa potom nazýva trvalé vývinové zajakávanie.