Paríž 9. augusta (TASR) - Na rokovaniach Európskeho parlamentu (EP) sa v roku 2004, po rozšírení EÚ, môže objaviť desať nových jazykov. Už bola vypracovaná správa, čo by stálo pokračovanie v mnohojazyčnosti a bolo by to príliš drahé. Preto členovia parlamentu hľadajú prijateľný kompromis, píšu dnešné francúzske noviny Le Monde.
Aj keď Európska únia má 11 oficiálnych jazykov, prakticky sa rokuje a píše len v troch: po anglicky, francúzsky a nemecky. Z troch európskych inštitúcií len EP rešpektuje rovnoprávnosť všetkých 11 jazykov s odôvodnením rešpektovania legitimity demokracie.
EP mal už 4. júla prerokovať správu podpredsedu parlamentu Guida Podestu o príprave EP na rozšírenie EÚ. Rokovanie bolo v poslednej chvíli odložené na základe žiadosti Hansa-Gerta Pötteringa, predsedu najväčšej poslaneckej skupiny v parlamente. Pöttering oficiálne považoval za predčasné, aby úrad EP rozhodoval o problematike, o ktorej sa dozvedel len niekoľko dní predtým a ktorú považuje za mimoriadne zložitú a dôležitú ako z politického, tak aj rozpočtového hľadiska.
Podesta vo svojej správe vychádzal z predpokladu, že na voľbách do EP sa v roku 2004 zúčastní desať nových krajín. Aj keď ich nemenoval, je všeobecne známe, že ide o Poľsko, Českú republiku, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko, Litvu, Lotyšsko, Estónsko, Cyprus a Maltu. Týchto desať krajín prinesie do EP desať alebo osem jazykov. V prvom prípade prijatím Cypru a Malty sa škála jazykov rozšíri aj o turečtinu a maltský jazyk, druhý prípad nastane, ak sa bude brať do úvahy len gréčtina pre Cyprus a angličtina pre Maltu.
Podesta navrhol, aby sa počet úradníkov zvýšil o 124 na každú novoprijatú krajinu, teda celkom o 1240. Toto číslo by po určitých úpravách mohlo klesnúť na 740. Ak sa počet jazykov zvýši o osem, bude to znamenať o tri roky zvýšenie výdavkov o 193 miliónov eúr.
Podľa Jamesa Ellesa by bežná prax používania sprostredkovacích jazykov pomohla ušetriť tlmočnícke miesta. Elles svojim kolegom navrhol, aby jediným sprostredkovacím jazykom bola angličtina, čo narazilo na odpor. Francúzka Francoise Grossetetová bránila francúzštinu a Španiel Fraga Estevez sa prihováral za španielsky jazyk. Aby upokojil vášne, Pöttering požiadal o vypracovanie odhadu nákladov, čo by stálo, keby sa používal jeden, dva a tri sprostredkovacie jazyky.
O Podestovej správe sa má rokovať v septembri a Pötteringova intervencia umožnila získať čas, aby si činitelia EP uvedomili dôležitosť tejto otázky a hľadali prijateľný kompromis.