Viedeň/Praha 7. augusta (TASR) - V najbližších dňoch budú vyplatené finančné náhrady z rakúskeho Fondu zmierenia približne 4900 - teda polovici - českých občanov, ktorí boli v rokoch druhej svetovej vojny nútene nasadení v Nemecku.
Český minister zahraničných vecí Jan Kavan súčasne vyslovil spokojnosť s dobrou spoluprácou medzi ČR a rakúskym zástupcom fondu Ludwigom Steinerom.
Podľa Kavana je smutné, že nie všetci bývalí nútene nasadení sa dožili tohto humanitného gesta. Pravdepodobne na konci augusta dostane odškodnenie za otrockú prácu počas nacistickej vlády ďalších 2000 Čechov. Na rozdiel od nemeckého fondu vypláca rakúsky fond príslušnú sumu nie v splátkach, ale jednorázovo.
Cesta na vyplácanie odškodnenia sa uvoľnila koncom júla, keď newyorská sudkyňa odmietla posledné hromadné žaloby obetí a tým poskytla Nemeckom požadovanú právnu istotu. Celkovo má dostať odškodnenie 150.000 osôb.
3 5 vr ed