Bombaj 7. augusta (TASR) - Ultrapravicová hinduistická strana Šiv Sena dnes oznámila, že je pripravená opustiť kabinet indického premiéra Atala Bíhárího Vádžpéjího po nezhodách, ktoré sa vyostrili medzi koaličnými partnermi.
Rozpory nastali po tom, čo strana Šiv Sena podrobila ostrej kritike Vádžpéjího kabinet a jeho stranu Bharatija Džanata (BJP) - vedúca politická sila federálnej koalície - za nedostatočne kvalifikovaný postup v prípade finančného škandálu okolo jedného z najväčších finančných trustov v krajine Unit Trust of India (UTI).
Vádžpéjího vláda, ktorá je pri moci 21 mesiacov, však odchodom 15 hinduistických ultranacionalistov zo Šiv Sena nijak neutrpí vzhľadom k tomu, že jeho koalícia má o 23 členov viac než je majorita, potrebná na udržanie sa pri moci.
Indický premiér, znechutený kritikou zo strany Šiv Sena aj opozície, minulý týždeň ponúkol demisiu svojim straníckym partnerom z BJP. Kritika sa týkala neúspechu indicko-pakistanského summitu a finančného škandálu UTI. Vádžpéjí v ten istý deň - 31. júla - demisiu stiahol.