Najvýraznejšie sa proti prisťahovalectvu pracovných síl zo zahraničia vyjadril predseda bavorskej vlády a líder Kresťanskosociálnej únie (CSU) Edmund Stoiber. Pre denník Bild am Sonntag vyhlásil, že v súčasnosti nie je priestor ani čas, aby sa diskutovalo o práci imigrantov. Na Schilyho návrhu kritizuje predovšetkým skutočnosť, že neohraničuje prisťahovalectvo do krajiny. Okrem toho mu v návrhu chýbajú opatrenia, ktoré by následne zabránili zneužívaniu azylu.
Práve návrh azylu, ktorý by sa mal realizovať na náklady cirkví, vyvolal v Nemecku nepriaznivé reakcie. Predstavitelia katolíckej a evanjelickej cirkvi sa zatiaľ nevyjadrili.
Proti Schilyho návrhu sa vyjadril aj podpredsedu frakcie CSU v spolkovom sneme (Bundestagu) Michael Glos. Podľa neho nemá Schilyho návrh v Bundestagu dostatočnú podporu na to, aby sa o jeho návrhu vôbec rokovalo. "Reakcia Zelených dokazuje, že jeho koncepcia vo vládnej koalícii dostatočnú oporu nemá," vyhlásil Glos pre dnešné vydanie denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Schily však pre pondelkové vydanie denníka Tagesspiegel tvrdí, že návrh imigračnej politiky nájde v Bundestagu dostatočnú podporu a nakoniec prejde.
Hovorca strany Zelených Cem Özdemir dal už najavo, že sú pripravení na kompromisné riešenie. Politické smerovanie Schilyho návrhu je podľa nich správne. Odmietajú však Schilym plánované preskúšanie dôvodu požiadania o azyl po troch rokoch.
Až 60 percent Nemcov považuje nový zákon o prisťahovalectve za potrebný. Vyplýva to z výsledkov prieskumov verejnej mienky, ktorú uskutočnil nemecký inštitút Forsa. Každý desiaty Nemec si pritom myslí, že návrh ministerstva vnútra ohrozí jeho vlastné pracovné miesto. Právo na prisťahovanie do krajiny by mal mať podľa takmer 60 percent Nemcov každý, kto chce v Nemecku začať študovať alebo ten, koho rodina tu už žije.
Návrh zákona o imigračnej politike považujú za nedostatočný aj právni odborníci. Podľa nich nie je z návrhu jasné, čo nahradí doterajší termín "trpených" cudzincov", ktorý Schily zrušil. Podľa predsedu Komory nemeckých sudcov Hansa-Jörga Lieberotha-Leden sa samotným vyškrtnutím tohto termínu na skutočnosti nič nezmení. Podľa neho by odsun viac ako 100.000 cudzincov z Nemecka nebol vôbec možný, pretože nie je známa krajina ich pôvodu. V Schilyho návrhu ostáva nejasné, aké postavenie v spoločnosti by títo ľudia dostali.
V Nemecku žije v súčasnosti takmer 250.000 "trpených" cudzincov.
3 sil žab