Innsbruck 5. augusta (TASR) Slávny Pratirolčan Ötzi z doby bronzovej mal blchy. Dôkaz výskytu doteraz najstaršej blchy obyčajnej získali vedci Innsbruckej univerzity z odevu múmie, ktorú objavili v Ötztalských Alpách na taliansko-rakúskej hranici v roku 1991.
Ako informoval predseda Innsbruckého ústavu pre pravek a rané dejiny univerzitný profesor Konrad Spindler, v odeve Pratirolčana sa našli dva jedince blchy obyčajnej. Na pokožke 5300-ročného Ötziho sa nedalo nič určiť, keďže múmiu pred začiatkom vyšetrení umyli.
Podľa najnovších zistení teda existuje tento na ľuďoch cudzopasiaci drobný hmyz už približne 5000 rokov, zakiaľ výskyt vši možno dokázať až pre šieste, piate storočie pred naším letopočtom.
Ötziho medená sekera, ktorá sa donedávna označovala za "raritu", nie je podľa Spindlerovho názoru "na to obdobie ničím bezpodmienečne mimoriadnym". Pratirolčan žil v čase technologického vrcholu svojej doby. Nešlo teda o žiadne vyznamenanie, no iba o pracovný nástroj.
Vedci zo severotalianskeho mesta Bolzano, kde v archeologickom múzeu uchovávajú vzácny nález pozostatkov človeka z praveku, minulú stredu vyhlásili, že vyriešili záhadu Ötziho smrti. Ich verdikt znie: ľadového muža zastrelili šípom do ľavého ramena. Prišli na to pri rádiologickom skúmaní jeho kostí. Bolzanskí vedci predpokladajú, že Ötzi žil so zranením maximálne osem hodín. Experti sa až doteraz domnievali, že Pratirolčan vydýchol naposledy, keď jeho telo objal večný ľad.