Viedeň 16. mája (TASR) - Ani po bezmála 60 rokoch od skončenia druhej svetovej vojny sa nepodarilo objasniť osud legendárnej Jantárovej komnaty, ktorá zdobila sídlo ruských cárov neďaleko Petrohradu a koncom vojny zmizla.
Vyskytli sa chýry, že jantárová izba zostala napokon predsa v Rusku a patronát nad ňou prebrala KGB. Podľa iných "zaručene pravdivých" správ je ukrytá v debnách v podzemných nacistických labyrintoch alebo odpočíva na neznámom mieste v okolí Kaliningradu, píše dnešné vydanie rakúskeho denníka Der Standard.
Posledná stopa po "ôsmom dive sveta" pochádza z roku 1945 a vedie skutočne do Kalinigradu. Nacistickí pohlavári tam dozerali na naloženie 27 debien, v ktorých sa nachádzali poklady, ulúpené v roku 1941 v Katarínskom zámku v Carskom Sele neďaleko vtedajšieho Leningradu. Nik však nemôže s istotou potvrdiť, že v debnách bola aj rozmontovaná Jantárová komnata, prípadne jej časti, pokračuje Der Standard.
Vzácne obloženie prišlo do novozaloženého Petrohradu ako mierový darček pruského kráľa Friedricha Wilhelma I. cárovi Petrovi Veľkému v roku 1716. Cárova dcéra nechala jantárovú izbu o 30 rokov zväčšiť. Celé tri steny v sále s rozlohou 100 metrov štvorcových zdobil opracovaný jantár, ktorý ostatná časť Európy so závisťou obdivovala.
Borovicová živica, ktorá sa pred 50 miliónmi rokov zmenila na kameň, putovala už pred naším letopočtom do starého Ríma, a bola známa ako baltické zlato. Z medovo žltého jantáru však ešte nikto nikde nevytvoril vzácnejší šperk nieto ešte pestré a ligotavé obloženie izby.
Jedna z množstva teórií tvrdí, že nacisti veľkú časť Jantárovej komnaty spálili ešte v Kaliningrade. V niekdajšom Sovietskom zväze v roku 1979 padlo rozhodnutie, že Jantárovú izbu je treba vyhotoviť opäť. Za podklad slúžili zachované dobové fotografie a kusy jantáru, ktoré pri balení vypadli.
Desiatky klenotníkov-odborníkov na spracovanie jantáru vyrezalo zo šiestich ton kvalitnej skamenenej živice 500.000 jantárových platničiek, leštilo ich a poskladalo z nich ornamenty na steny izby v zámku v Carskom Sele. Na obloženie Jantárovej komnaty sa použili všetky možné odtiene polodrahokamu - od tmavohnedých až po jemne zlatisté. Spoločne s ruskými odborníkmi sa na obnove Jantárovej izby podieľali aj nemeckí experti. Celý projekt stál osem miliónov dolárov.
Nový skvost predstavia verejnosti 31. mája, počas oficiálnych osláv 300-ročného výročia založenia Petrohradu ruský prezident Vladimír Putin a nemecký kancelár Gerhard Schröder. Pamätníci zašlej slávy Cárskeho Sela tvrdia, že nová Jantárová izba vo svojej majestátnosti za svojou predchodkyňou v ničom nezaostáva.