Wöllesdorf 4. augusta (TASR) - Po tridsiatich rokoch sa dnes vo westernovom mestečku No Name City pri rakúskom Wöllesdorfe stretol legendárny náčelník Apačov Winnetou so svojou sestrou Nšo-či. Dnes už 72-ročný Pierre Brice a filmová predstaviteľka jeho sestry 61-ročná francúzska herečka Marie Versiniová sa zároveň pri tejto príležitosti stali čestnými obyvateľmi tohto mestečka.
Obidve filmové hviezdy prejavili radosť, že sa mohli po takom dlhom období konečne stretnúť. Versiniová súčasne zdôraznila, že postava Nšo-či ostáva v jej srdci ako najkrajší zážitok z celého jej života. Neopakovateľnú atmosféru dnešného stretnutia podľa nej sprevádzal duch kníh Karla Maya.
Pierrovi Bricovi stretnutia pripomenulo staré časy nakrúcania trojdielneho Winnetoua. Ako povedal, boli s Versiniovou jediní Francúzi, ktorí v tom období filmovali pri vtedy ešte juhoslovanských Plitvických jazerách. Brice zdôraznil, že v dnešných filmoch podľa neho absentujú postavy pozitívnych hrdinov, ktorých si súčasné "zlé a nebezpečné obdobie" vyžaduje. Svet, ako povedal, treba naďalej zachraňovať aj tým spôsobom, aký diváci vidia na plátnach kín v postavách kladných hrdinov.
Obaja herci pre TASR potvrdili, že ešte neboli na Slovensku, len Versiniová pred rokmi nakrúcala pre poľského režiséra Romana Polanského film v Prahe. "Na Slovensku som ešte nebol, ľutujem toho, ale čo nebolo môže skoro byť," povedal Pierre Brice.
Versiniová na spoločnej tlačovej konferencii hovorila o probléme stotožnenia sa s filmovou postavou, ktorí majú viacerí herci. Romy Schneiderovú budú filmoví diváci stále považovať za predstaviteľku rakúskej cisárovnej Sissi a Seana Conneryho veľká väčšina divákov zas za Jamesa Bonda, povedala.
Na dnešné stretnutie oboch filmových predstaviteľov sa vo westernovom mestečku podľa slov organizátorov podujatia prizeralo necelých dvetisíc divákov.
No Name City je v Rakúsku obľúbeným cieľom milovníkov dobrodružstiev z čias Divokého Západu, hoci svoje brány otvorilo len v marci tohto roka. Za prvé mesiace ho navštívilo 75 tisíc ľudí a v budúcom roku tu očakávajú viac ako 200 tisíc návštevníkov.
Okrem salónov a reštaurácií s typicky americkými jedlami westernové mestečko ponúka aj rozličné atrakcie. Deti a dospelí v indiánskom a kovbojskom odeve tu v riečke ryžujú zlato, obchodujú na indiánskom trhu, plavia sa v indiánskych kanoe po jazierku či učia sa strieľať z luku. Na dennom poriadku sú prepady banky a jazdy na koni, po ruke je však aj šerif Rudi, ktorý vás zatvorí do dobového väzenia. K dispozícii sú desiatky poníkov, rovnako ako výrobňa truhiel pre zastrelených pištoľníkov. Návštevníci tu môžu prenocovať v indiánskych stanoch, drevených chatrčiach lovcov kožušín alebo v salóne Silver Star Hotel.
(osobitný spravodajca TASR Ivan Kríž) vk žab