
Moskva 3. augusta (TASR) - Rozhodnutie Severoatlantickej aliancie usporiadať konferenciu NATO v novembri 2002 v Prahe, ktoré prišlo po úradmi i políciou majstrovsky zvládnutom zasadaní Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky, prijali českí politici s hrdosťou. Ale po problémoch s antiglobalistami v talianskom Janove počas summitu lídrov krajín G8 sa nad svojim usporiadateľstvom zamysleli. Poznamenal dnes ruský denník Nezavisimaja gazeta.
V Prahe by mali členské krajiny NATO rozhodnúť o ďalšom rozšírení aliancie. Ale okrem "dvoch bezproblémových kandidátov - Slovenska a Slovinska" sa budú posudzovať aj prihlášky tria pobaltských štátov, prípadne najmenej jedného z nich. To do českého hlavného mesta priláka nielen antiglobalistov, ale aj rôznych pacifistov, anarchistov, komunistov a ľavičiarov, ktorí sa vyslovujú za rozpustenie vojensko-politických štruktúr a ozbrojených síl vôbec.
Odporcovia NATO v Prahe by sa mohli stať hrozbou ani nie tak pre prezidentov a premiérov zo 46 krajín, ako pre unikátnu architektúru mesta. Podľa Nezavisimej gazety práve preto niektorí ministri českej vlády navrhli usporiadanie konferencie na inom mieste v niektorom českom horskom stredisku. Žiadne turistické stredisko v ČR však nedisponuje potrebnou ubytovacou kapacitou.
Takmer všetci českí politici sa zhodujú, že vzdať sa konferencie NATO by bolo nielen nesprávne, ale navyše je už aj neskoro. "Keď všetko dopadne dobre, politicky z toho Praha vyťaží," poznamenáva Nezavisimaja gazeta.