rdia to viacerí americkí experti na terorizmus a zhodujú sa aj v tom, že al-Kájda sa pokúsi zaútočiť znova a pravdepodobne opäť úspešne. Otázkou podľa nich zostáva, kde, kedy a akým spôsobom.
"Motivácia al-Kájdy útočiť práve v tomto čase je dnes silnejšia, než kedykoľvek predtým. Je tomu tak čiastočne preto, lebo ich schopnosti boli značne obmedzené a tak potrebujú dokázať, že sú stále v hre," uviedol pre agentúru Reuters Daniel Benjamin, spoluautor publikácie Vek posvätného teroru a člen prestížneho Centra pre strategické štúdie. "Túto dobu vnímajú ako vrchol sezóny. Toto je čas, keď ich argumenty rezonujú v celom islamskom svete, takže naozaj cítia potrebu byť aktívni," dodal.
Pokiaľ ide o možné útoky v Spojených štátoch, americkí predstavitelia tvrdia, že nijaké správy o konkrétnych plánoch al-Kájdy nemajú. "Nevieme o ničom konkrétnom, ale sme presvedčení, že by strašne radi zaútočili a že sa o to budú horlivo pokúšať. Vždy plánujú ďalšie útoky," konštatoval nemenovaný predstaviteľ americkej administratívy.
Najpravdepodobnejším miestom ďalších útokov by podľa jeho slov mohla byť opäť Saudská Arábia, ale aj rôzne miesta v Afrike a Ázii. "Majú tendenciu vracať sa na miesta, kde útočili v minulosti," povedal. Iný predstaviteľ zopakoval, že "útoky v zahraničí neviedli americké spravodajské služby k získaniu dôveryhodných informácií o tom, že by sa podobné útoky plánovali aj na území Spojených štátov".
Koordinované útoky v Rijáde podľa expertov pravdepodobne nesúviseli s americkou vojnou v Iraku ani s návštevou šéfa americkej diplomacie Colina Powella. Operácia bola podľa nich totiž dobre naplánovaná a teroristi sa na ňu zrejme pripravovali dlhší čas. Definitívne rozhodnutie o útokoch teda zrejme prišlo skôr kvôli tomu, že operácia už bola prichystaná, ako kvôli návšteve Powella v Rijáde.