lestínskych mierových rokovaní. "Musíme vyvinúť všetko úsilie s cieľom získať súhlas Izraela s obsahom cestovnej mapy," uviedol v Ammáne.
Izraelský premiér Ariel Šaron ešte predtým odmietol akékoľvek rozhovory týkajúce sa odstránenia židovských osád v dohľadnej budúcnosti, čo je úderom pre cestovnú mapu, podľa ktorej má zastavenie rozširovania osád a odzbrojenie palestínskych radikálov predstavovať prvé kroky na ceste k vzniku Palestínskeho štátu do roku 2005.
"Máme novú možnosť, ktorú skutočne musíme využiť na implementáciu," uviedol Solana. "Ľudia v regióne a v Palestíne musia vidieť, že ich životy sa začnú meniť, že uplatnenie cestovnej mapy prinesie nádej, a odhodlanie ísť vpred," dodal. Solana obraňoval mierový návrh ako realistický a praktický plán, na rozdiel od predchádzajúcich blízkovýchodných iniciatív. "Cestovná mapa je agenda podporovaná všetkými stranami, s krokmi zaväzujúcimi obidve strany a kalendár, ktorý obsahuje veľmi precízne kroky, ktoré musia všetci urobiť a kedy ich majú urobiť," uviedol.
Americký minister zahraničných vecí Colin Powell, ktorý dnes navštívil Ammán ešte pred príchodom Solanu, uviedol, že cestovná mapa je jedinou cestou k mieru a že Washington ho nemá v úmysle revidovať. Nová palestínska vláda premiéra Mahmúda Abbasa schválila plán ale vyjadrila znepokojenie, že Powellovi sa nepodarilo presadiť to isté v Izraeli. Powell navštívil Ammán po Izraeli a Palestíne, kde bol cez víkend. Cestovnú mapu pre mier na Blízkom východe predložil Kvartet - Spojené národy, Spojené štáty, Európska únia a Rusko.
Solana, ktorý uviedol, že jeho cesta bola koordinovaná s Powellovou, varoval, že času je málo. "Okno príležitosti je teraz otvorené, musíme ho využiť a skutočne posunúť mierový proces vpred."