Londýn 13. mája (TASR) - Aktivity poľskej diplomacie zaujali britský týždenník Economist, ktorý vo svojom najnovšom vydaní uvažuje o tom, či poľská podpora americkej politiky v Iraku ešte viac prehĺbi rozpory v Európe, alebo naopak vyčistí vzduch.
Poľsko, ktoré sa pripojilo k NATO v roku 1999 a je súčasne najväčšou krajinou medzi štátmi pripravenými vstúpiť na budúci rok do Európskej únie, poslalo do boja v Iraku 200 vojakov. Teraz má dozerať na jeden zo sektorov v Iraku. Poliaci by privítali, keby OSN schválila novú rezolúciu, ktorá by požehnala tejto operácii, ale pôjdu do nej aj bez rezolúcie, keď to Amerika a iní zaplatia, píše týždenník.
Odporcovia vojny sú proti poľským aktivitám. V Nemecku, ktoré hádam najviac podporovalo členstvo Poľska ako v NATO, tak v únii, sa teraz niektorým kruhom nepáči poľský antagonizmus a príliš sebavedomé správanie v otázke Iraku.
Zvlášť, keď sa vynára možnosť, že nemeckí vojaci budú v Iraku slúžiť práve pod poľským velením: "Popredný nemecký denník označil Poľsko za 'trójskeho osla' a ďalší denník považuje postoj Varšavy za drzý," uvádza Economist.
Prečo sú proamerické aktivity Poľska tŕňom v oku tzv. starej Európy?, pýta sa týždenník a hneď aj odpovedá: "Každá ponuka z východnej Európy na pomoc pri obnove Iraku vrhá lepšie svetlo na americkú kampaň. A pomáha tiež izolovať tých, ktorí vojnu odmietali a ktorí si myslia, že Američania sa snažia len rozdeľovať a panovať."
Aj napriek tomu existuje podľa Economistu možnosť, že poľské aktivity v Iraku v konečnom dôsledku pomôžu uzdraviť rozdelenú Európu.
"Nemecko sa viac ako Francúzsko usiluje zbaviť nálepky, ktorú si vyslúžilo svojou predvojnovou diplomaciou. A Američania, aj keď ich pomoc Poľska a iných štátov v Iraku teší, by dali prednosť oveľa širšej a mnohostrannejšej podpore.
Poliaci a noví členovia únie by mohli pomôcť zapojiť aj ďalšie štáty do povojnovej obnovy Iraku. A tak sa môže stať, že Poľsko sa skôr stane trójskym koňom NATO, než americkým oslom," uzatvára Economist.