Paríž 12. mája (TASR) - Francúzsko je pripravené diskutovať o americkom návrhu na ukončenie sankcií OSN voči Iraku, no potrebuje záruky o niektorých problémoch, vrátane otázky produkcie ropy.
Uviedol to francúzsky minister zahraničných vecí Dominique de Villepin v dnešnom rozhovore pre denník Le Monde.
"Tento text je východiskovým bodom," povedal Villepin o návrhu rezolúcie, ktorý o ktorom začala Bezpečnostná rada OSN diskutovať v piatok. Návrh predložili Spojené štáty a jeho spolusponzorom je Veľká Británia a Španielsko.
"Približujeme sa k tejto fáze v otvorenom a konštruktívnom duchu. Budeme predkladať návrhy s cieľom dosiahnuť rýchly záver," dodal Villepin.
Francúzsko bolo jedným z najzarytejších odporcov americkej vojny proti Iraku. Chce sa preto uistiť, že USA nebudú mať na povojnovú obnovu krajiny monopol. Vláda v Paríži trvá na ústrednej úlohe OSN.
Villepin vyzval, aby sa stanovili jasné pravidlá týkajúce sa distribúcie výnosov z ropy, ktoré majú podľa USA hrať hlavnú úlohu na financovaní obnovy Iraku. Odborníci z ropného priemyslu odhadujú, že zásoby ropy, ktoré má Irak na svojom území, sú po Saudskej Arábii druhými najväčšími na svete.
Predložená rezolúcia navrhuje, aby sa výnosy z predaja irackej ropy vložili do Fondu irackej pomoci na humanitárne a rekonštrukčné účely. Fond má spravovať iracká centrálna banka a v jeho poradnej rade by boli predstavitelia menovaní generálnym tajomníkom OSN Kofim Annanom, ako aj Medzinárodným menovým fondom a Svetovou bankou. Táto skupina by potom dozerala na výdaje z fondu.
Rozhodnutia o tom, na čo použiť peniaze, by však robili v prevažnej miere Spojené štáty americké a Veľká Británia, ktoré sa označujú za "okupujúce veľmoci". Isté slovo by prípadne mohli mať aj niektorí iní spojenci, ktorí pomohli pri páde režimu Saddáma Husajna.
S týmto nesúhlasí Francúzsko, ktoré trvá na tom, aby sa "stanovili presné pravidlá o rozdeľovaní výnosov z ropy a ich správa by mala podliehať nespornej medzinárodnej autorite", zdôraznil v mene Paríža Dominique de Villepin.
Podľa neho je nanajvýš akútne uviesť do úradu legitímnu irackú vládu, aj keď len dočasnú, pričom zodpovednosť za fázu politického prechodu by mala postupne prevziať OSN - tak ako to urobila v Kosove a Afganistane.
Francúzsko má stále otázky o úlohách navrhovaného nového koordinátora OSN v Iraku, poznamenal Villepin. Súčasný návrh je podľa neho príliš nepresný a slabý. V súvislosti s rezolúciou dodal, že ak bude prijatá, mala by sa každé tri mesiace predkladať na revíziu Bezpečnostnej rade OSN.