Londýn 12. mája (TASR) - Britský premiér Tony Blair sa pokúša primäť ministra financií Gordona Browna, aby o možnej pripojení Británie k spoločnej európskej mene nechal rozhodovať ešte súčasný parlament.
Blair totiž tento krok považuje za signál partnerom v Európskej únii a investorom, že záväzok vlády o pripojení k európskej menovej únii trvá.
"Keď sa Blairova vláda ocitla minulý týždeň pod tlakom, aby sa vyjadrila, či vyhlási referendum o pristúpení k eurozóne, ministri vyhlásili, že ani niekdajšia konzervatívna vláda Johna Majora nepristúpila na všeľudové hlasovanie o Maastrichtskej zmluve. Lenže zlé rozhodnutie z minulosti nemôže ovplyvňovať dnešnú zlú voľbu," konštatuje konzervatívny denník Daily Telegraph .
Noviny dokonca radia opozičným toryovcom, ktorí na odmietaní eura postavili svoju predvolebnú kampaň pred dvoma rokmi, aby vyhlásili referendum o prijatí eura sami, keď to neurobí vláda.
"Buďte statočný pán premiér a prestaňte už lavírovať okolo eura," vyzýva Tonyho Blaira Independent. "Obaja politici, Blair i Brown, tvrdia, že sú proeurópski. Obaja uznávajú, že britský vplyv v EÚ vzrastie, keď Londýn prijme euro. Tak čo im v tom bráni ?" pýta sa denník a hneď si odpovedá: Minister Brown sa bojí dôsledkov prijatia eura skôr, než bude britská ekonomika plne prepojená s ekonomikou eurozóny.
A Tony Blair je opatrný kvôli Gordonovi Brownovi. Nemôže vyhlásiť referendum bez aktívnej podpory svojho ministra financií, domnieva sa denník, podľa ktorého je debata o eure najťažšou skúškou Blairovho vodcovstva.
Reči o tom, že Británia ešte nesplnila ekonomické kritériá pre prijatie eura, tzv. päť bodov, ktoré stanovila samotná vláda, by mal podľa Independentu sprevádzať sľub, že referendum bude o rok.
Nedeľník Observer k tomu dodáva: Ak Británia zostane mimo euro, ohrozí viac než 10.000 pracovných miest u britských dodávateľov súčiastok pre luxusné autá Jaguar.
Observer cituje prezidenta automobilky Ford, výrobcu Jaguarov, Nicka Scheeleho, ktorý uviedol, že ak Británia nezavedie euro v rokoch 2004-06, bude firma uvažovať o presune britských závodov inam.
Podľa Financial Times hlavná prekážka, ktorá bráni zavedeniu eura, sa začína rúcať - nadhodnotená britská mena začína oslabovať. Hodnota libry poklesla na najnižšiu úroveň, od nástupu Tonyho Blaira do úradu premiéra v roku 1997.
Väčšina ekonómov si myslí, že súčasná hodnota libry voči euru je oveľa realistickejšia, pokračujú Financial Times. Britskí turisti budú síce zrejme sklamaní, keď v lete zistia, že ich zahraničné dovolenky ich vyjdú tento rok drahšie, pre ekonomiku je však pokles nadhodnotenej meny určite pozitívny a približuje perspektívu, že Británia by raz mohla svoje libry vymeniť za eurá.
12 BBC lb dem