SME

Bondra investoval na Slovensku

Naši najlepší aktívni hokejisti sa nenarodili a nevyrástli v Bratislave, kde boli na tento šport najlepšie podmienky. Šatan, Pállfy, Demitra, Švehla, Zedník či Lašák sú toho príkladom. Aj v prípade Petra Bondru platí, že nie je rozhodujúce, odkiaľ si ...


Dom hore si dal postaviť Peter Bondra v Poprade. Doteraz vždy so svojimi troma deťmi a manželkou býval v byte počas letných prázdnin, keď prichádza na pár týždňov na Slovensko. Ako najmladší z troch bratov vyrastal v úplne obyčajnom dome dole. Býva tam doteraz mama Bondrovcov. Najstarší Vlado robí v Tatravagónke Poprad, Juraj (na fotografii pri rozhovore) hrával hokej v Košiciach, dnes podniká s hokejovým výstrojom a trénuje. Obaja bratia Petra Bondru bývajú v bytoch v Poprade. Otec im zomrel v roku 1982. Na fotografii vpravo je jeho sestra. FOTO SME – ROMAN KRPELAN

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Naši najlepší aktívni hokejisti sa nenarodili a nevyrástli v Bratislave, kde boli na tento šport najlepšie podmienky. Šatan, Pállfy, Demitra, Švehla, Zedník či Lašák sú toho príkladom. Aj v prípade Petra Bondru platí, že nie je rozhodujúce, odkiaľ si a aké máš podmienky na výkonnostný rast, ale čo všetko si ochotný pre šport obetovať a koľko srdca do svojho úsilia vložíš. Bondra žije jedenásť mesiacov v roku v Amerike už trinásť rokov, napriek tomu sa rozhodol časť svojich úspor investovať na Slovensku. V Poprade, v meste, v ktorom vyrastal od svojich troch rokov, si dal postaviť dom. Napriek svojim finančným možnostiam stojí v radovej zástavbe a nevyčnieva z radu. Bondra zarába približne stoosemdesiat miliónov korún ročne, jeho zmluvy na štyri roky hovoria o 720 miliónoch. Z domu, ktorý si postavil na Slovensku, však cítiť pokoru. Náš najlepší strelec v histórii NHL, ktorý dal zatiaľ o jeden gól viac ako skvelý Peter Šťastný, si nikdy nepotrpel na luxus. Hoci si ho môže dovoliť. Dom v Poprade nemá ani bazén, iba malý dvor s trávnikom. Dokončili ho nedávno a toto leto si ho Bondrovi dvaja synovia a dcéra s manželkou prvýkrát užijú. Doteraz trávili leto v jednom z bytov na popradskom sídlisku.

SkryťVypnúť reklamu

Aj tak je však málo pravdepodobné, že Bondrova rodina sa presťahuje na Slovensko v krátkom čase. Útočník Washingtonu Capitals sa ešte z hokejom skončiť nechystá, ale ani potom nebude väčšinu roka tráviť pod Tatrami, ktoré miluje. Niekoľkokrát povedal, že bude žiť tam, kde budú chcieť žiť jeho najbližší. Netreba sa preto čudovať, že jeho deti, ktoré vyrástli vo Washingtone a chodia tam odmalička do školy, kde majú svojich kamarátov, na Slovensko sa presťahovať nechystajú.

Peter Bondra hovorí, že hoci sa narodil na Ukrajine a žije v Amerike, je Slovák. Vie, aké je to písať si miesto narodenia, ale necítiť k nemu žiaden vzťah. Anna Bondrová, osemdesiatročná sestra otca nášho hokejistu, nám vysvetlila, ako k tomu došlo: „V roku 1947 nás dobrovoľne-nedobrovoľne vysťahovali na Ukrajinu. Pôvodom sme zo slovenských Jakubian. Bolo nás šesť sestier a brat. Žili sme tam dvadsaťdva rokov celá rodina. On si tam našiel manželku Nadeždu, ktorá bola pôvodom Poľka.“

SkryťVypnúť reklamu

Z tejto lásky sa narodili tri deti. Vlado, o sedem rokov neskôr Juraj, o ďalších sedem najmladší a najslávnejší Peter. Keď mal tento najmladší tri roky, rodičia sa vrátili na Slovensko do Popradu. Otec pracoval ako šofér a dlhé roky rozvážal od skorého rána mlieko do podtatranských obchodov. Mama robila v miestnom družstve. Ani jeden z nich nešportoval. Sestra otca Petra Bondru spomína: „On bol taký silnejší. Hrával na trúbu v našej dychovej hudbe. V roku 1982 zomrel, prasklo mu slepé črevo a našli ho neskoro.“ Mama Nadežďa Bondrová žije stále v dome, v ktorom vychovala svojich synov. Odkázala nám, že hokej občas sleduje a synovi drží palce. Ako sme v telefóne počuli, stále používa aj poľské a ruské slovíčka.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 073
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 617
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 921
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 437
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 827
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 603
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 267
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Krajiny znižujú výdavky na pomoc.


TASR
Ilustračné foto

Z Jemenu pravidelne útočia na krajinu povstalci.


TASR

Cirkevné procesy majú písané i nepísané pravidlá. Zmeniť sa môže veľa.


a 1 ďalší
Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
SkryťZatvoriť reklamu