nej relácii Slovenskej televízie (STV) O päť minút dvanásť predseda ANO Pavol Rusko, je pravda, že k žiadanému cieľu sa dostaneme o 15-20 rokov, keď dobehneme EÚ, ale aj tak sa bude zlepšovať životná úroveň všetkých. Tento názor potvrdil aj predseda Hnutia za demokratické Slovensko Vladimír Mečiar, ktorý vyhlásil, že únia je príležitosťou aj pre neho, 61- ročného muža, a nielen jeho vnukov.
Predsedovia všetkých parlamentných strán v diskusnej relácii deklarovali podporu vstupu Slovenska do únie. Líder Smer-u Robert Fico v tejto súvislosti zdôraznil, že ak by Slovensko malo inú alternatívu ako vstup do únie, existoval by aj u nás tábor odporcov. Šéf hnutia Mečiar podčiarkol, že nebyť v únii sa rovná doslova potrestaniu samého seba a komu záleží na sebe, tak sa na referende zúčastní. Podľa P. Ruska suma plusov v súvislosti so vstupom je väčšia ako mínusov. Šéf SMK Béla Bugár vníma úniu ako príležitosť dokázať, či sme schopní využiť výhody a šance, ktoré sa nám ponúkajú. Premiér a predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda konštatoval, že autorita Slovenska rastie a k nej môžme prispieť teraz aj tým, že na budúci týždeň v referende pošleme Európe a svetu jasný signál. Predseda parlamentu a šéf KDH Pavol Hrušovský uviedol, že referendum 16. a 17. mája je ojedinelá príležitosť rozhodnúť o budúcnosti nás všetkých.
Politickí predstavitelia sa zhodli, že po vstupe do únie dôjde k istému nárastu cien. Rozdiel bol však v názore na výšku. Rusko sa domnieva, že rast cien by nemal byť dramatický. Naopak R. Fico uviedol, že v tomto smere nie je optimistom a myslí si, že pôjdu prudko hore napríklad ceny za bývanie. Šéf komunistickej strany Jozef Ševc dokonca varoval pred šokom zo vstupu. Ak by sme nepovedali v referende áno, tak aj to by malo dopad na Slovenskú ekonomiku, upozornil Mečiar. Zhoršili by sa všetky kvalitatívne ekonomické a sociálne ukazovatele. Ďalej by sme sa museli vyrovnať s uzavretím hranice pre voľný obeh tovarov či osôb.