kúkoľvek životaschopnú vakcínu budú potrebné roky," povedal novinárom Steve Wesselingh, riaditeľ Inštitútu Burnet Institute, na svetovej schôdzke venovanej chorobe a možnostiam jej liečby.
Podľa vypracovanej štúdie SARS doteraz zabil viac ako 500 ľudí a infikovaných je na celom svete viac ako 7 tisíc ľudí. Na následky ochorenia zomiera až 55 percent pacientov starších ako 60 rokov, aj keď počet obetí celkove je do 10 percent. "Prípadné vakcíny by mohli vyvolať imunitnú reakciu, ktorá by mohla zhoršiť reakciu pacientov na SARS," uviedol Wesselingh. "Môžeme dúfať, že sa podarí nájsť činiteľ, ktorý má istú aktivitu proti SARS, aj keď v tejto chvíli neexistuje taký, ktorý by pôsobil proti tomuto vírusu, preto opäť - myslím si, že potrebujeme istý čas," dodal.
Aj keď sa zdá, že choroba trocha ustúpila v Hong Kongu, Singapure a Toronte a čiastočne vo Vietname, zdravotnícke miesta upozorňujú krajiny, vrátane Austrálie, ktoré potvrdili prípady SARS, že je potrebná kontrola cestujúcich z postihnutých krajín, ako je Čína. "Musíme očakávať, že choroba sa dostane z krajiny s prípadmi SARS," povedal vedúci pracovník z oblasti medicíny Richard Smallwood. "Nemôžeme si dovoliť nečinne sedieť."