Volebné miestnosti sa otvorili o 6.00 h miestneho času (5.00 h SELČ). Zatvoria sa o 22.00 h. Hlasovanie bude prebiehať aj v nedeľu v rovnakom čase. Predbežné výsledky sa očakávajú dve až tri hodiny po jeho skončení.
Hoci väčšina obyvateľov tejto bývalej sovietskej republiky je za členstvo ich krajiny v EÚ, úspešnosť referenda by mohla ohroziť nízka účasť. Na to, aby bol výsledok hlasovania platný, sa na ňom musí zúčastniť viac ako 50 percent oprávnených voličov.
Po viac ako desiatich rokoch postsovietskych reforiem, vďaka ktorým je 3,5-miliónová Litva v súčasnosti na prahu EÚ a NATO, sú už mnohí jej obyvatelia unavení politikou.
Prieskumy verejnej mienky za marec a apríl naznačujú iba 55- až 58-percentnú účasť. S cieľom vyburcovať Litovčanov k odovzdaniu svojho hlasu za vstup do únie navštívilo v ostatnom čase Litvu niekoľko európskych politikov, medzi nimi napríklad švédsky premiér Göran Persson, grécky premiér Kostas Simitis, nemecký minister zahraničných vecí Joschka Fischer, komisár EÚ pre rozšírenie Günter Verheugen a predseda Európskeho parlamentu Pat Cox.
Premiér Algirdas Brazauskas síce konštatoval, že prípadné hlasovanie Litovčanov proti členstvu v únii by bolo pre krajinu veľkou porážkou, zároveň však vyjadruje presvedčenie, že k takémuto scenáru nedôjde.
Podľa ostatných prieskumov podporujú vstup Litvy do EÚ viac ako dve tretiny jej obyvateľov a proti je iba približne 13 percent.
Ako poznamenáva agentúra Reuters, referendum v Litve mnohí považujú za kľúčový test pred blížiacimi sa referendami na Slovensku a v Poľsku, kde je pre platnosť hlasovania potrebná taktiež viac ako 50-percentná účasť, pričom oba štáty musia zápasiť s apatiou svojich voličov.
Brazauskasova ľavicová koalícia tvrdí, že nemá žiaden plán B, čím naznačuje, že druhú šancu vstúpiť do únie by mala Litva až v roku 2007, spolu s Rumunskom a Bulharskom. Väčšina analytikov však v prípade neúspešného referenda očakáva už na jeseň nové hlasovanie. Vláda by sa tiež mohla pokúsiť presadiť zmenu volebného zákona v parlamente, tak aby mohla o vstupe do EÚ rozhodnúť dvojtretinová väčšina poslancov v zákonodarnom zbore.