Moskva 1. augusta (TASR) Príprava havarovanej ruskej jadrovej ponorky Kursk na vytiahnutie z dna Barentsovho mora trvá dlhšie, ako jej organizátori dúfali. Dôvodom je, že väčšinu práce musia urobiť hlbinní potápači manuálne namiesto toho, aby mohli použiť roboty, vysvetlil dnes veliteľ operácie kontradmirál Michail Mocak.
Potápači neustále pokračujú v hĺbení technologických otvorov v plášťoch plavidla, do ktorých neskôr zakotvia špeciálne laná na vytiahnutie ponorky z morského dna. Práve pri vysekávaní otvorov dochádza k časovým stratám, keďže v priestore medzi vonkajším a vnútorným plášťom Kurska sú trosky a výstuže, takmer znemožňujúce použitie diaľkovo riadených rezacích zariadení. Otvory sa preto vysekávajú ručne.
"Na začiatku operácie sme si mysleli, že všetko pôjde podstatne rýchlejšie a hladšie," uviedol doslova kontradmirál Mocak v utorkovom rozhovore pre internetovú prokremeľskú stránku Strana.ru.
Kontradmirál s podráždením načal aj tému aktívneho námorného a vzdušného monitorovania oblasti havárie Kurska. Deje sa tak aj napriek tomu, že ruské vojenské námorníctvo uzavrelo oblasť s priemerom 20 námorných míľ nad inkriminovaným miestom v arktických vodách.
Ruskí predstavitelia tvrdia, že hlavným dôvodom pre finančne nákladnú a technicky náročnú operáciu vytiahnutia Kurska je úsilie stanoviť, čo viedlo k jeho skaze. Ponorka havarovala po sérii explózií 12. augusta 2000 pri vojenskom cvičení ruskej Severnej flotily. Nehoda si vyžiadala životy všetkých 118 mužov na palube.