Hoci väčšina obyvateľov tejto bývalej sovietskej republiky je za členstvo ich krajiny v EÚ, víkendové referendum by mohla ohroziť nízka účasť. Na to, aby bol výsledok hlasovania platný, sa na ňom musí zúčastniť viac ako 50 percent oprávnených voličov.
Prieskumy verejnej mienky za marec a apríl naznačujú iba 55- až 58-percentnú účasť. S cieľom vyburcovať Litovčanov k odovzdaniu svojho hlasu za vstup do únie navštívilo v ostatnom čase Litvu niekoľko európskych politikov, medzi nimi napríklad švédsky premiér Göran Persson, grécky premiér Kostas Simitis, nemecký minister zahraničných vecí Joschka Fischer, komisár EÚ pre rozšírenie Günter Verheugen a predseda Európskeho parlamentu Pat Cox.
Premiér Algirdas Brazauskas síce konštatoval, že prípadné hlasovanie Litovčanov proti členstvu v únii by bolo pre krajinu veľkou porážkou, zároveň však vyjadruje presvedčenie, že k takémuto scenáru nedôjde.
Podľa ostatných prieskumov podporujú vstup Litvy do EÚ viac ako dve tretiny jej obyvateľov a proti je iba približne 13 percent.
Ako poznamenáva agentúra Reuters, referendum v Litve mnohí považujú za kľúčový test pred blížiacimi sa referendami na Slovensku a v Poľsku, kde je pre platnosť hlasovania potrebná taktiež viac ako 50-percentná účasť, pričom oba štáty musia zápasiť s apatiou svojich voličov.
Brazauskasova ľavicová koalícia tvrdí, že nemá žiaden plán B, čím naznačuje, že druhú šancu vstúpiť do únie by mala Litva až v roku 2007, spolu s Rumunskom a Bulharskom. Väčšina analytikov však v prípade neúspešného referenda očakáva už na jeseň nové hlasovanie. Vláda by sa tiež mohla pokúsiť presadiť zmenu volebného zákona v parlamente, tak aby mohla o vstupe do EÚ rozhodnúť dvojtretinová väčšina poslancov v zákonodarnom zbore.