Mníchov/Viedeň 9. mája (TASR) - Za "hlasitú facku" komisárovi Európskej únie (EÚ) pre jej rozšírenie Günterovi Verheugenovi označil Sudetonemecký landsmanšaft (SL) najnovší výrok českého premiéra Vladimira Špidlu, ktorý v utorok vo Frankfurte nad Mohanom povedal, že Benešove dekréty sú a zostanú v platnosti.
Predseda českej vlády pripravil tak podľa názoru SL blamáž pre všetkých tých v EÚ, "ktorí si nechali nahovoriť, že tieto rasistické akty nespravodlivosti voči miliónom nevinných, ktoré sa posmievajú európskemu právnemu poriadku a hodnotovému rebríčku, sú už neplatné." Povedal to najvyšší predstaviteľ Sudetonemeckého landsmanšaftu Bernd Posselt, ktorý je poslancom Európskeho parlamentu (EP) za Kresťanskosociálnu úniu (CSU).
Posselt vyzval dnes nemeckú a rakúsku vládu, ako aj Európsku komisiu, aby ešte pred vstupom ČR do EÚ v roku 2004 pôsobili na Prahu s cieľom dosiahnuť formálne zrušenie dekrétov a tzv. zákona o beztrestnosti v prípade vrážd a majetkových trestných činov na príslušníkoch nemeckej a maďarskej menšiny v bývalom Československu po II. svetovej vojne.
Sudetonemecký landsmanšaft (SLÖ) v Rakúsku iba pred niekoľkými dňami obvinil Európsky parlament z uplatňovania dvojakého metra, keď na jednej strane nepripúšťa prijatie Turecka do EÚ bez uznania genocídy na Arménoch a na strane druhej nepožaduje čosi podobné v prípade Českej republiky v súvislosti so zločinmi spáchanými na sudetských Nemcoch.
Najvyšší predstaviteľ SLÖ Gerhard Zeihsel adresoval rakúskym poslancom EP, ktorí 9. apríla hlasovali za prijatie ČR do EÚ bez toho, aby trvali na predchádzajúcom jasnom odmietnutí genocídy na sudetských Nemcoch, otázku, ako by chceli v tejto nevyriešenej problematike postupovať ďalej. Súčasne pripomenul, že všetky politické strany českého parlamentu sa 24. apríla 2002 prihlásili k Benešovým dekrétom, ktoré viedli podľa jeho názoru v období rokov 1945-1946 ku genocíde, konfiškácii majetku a vyhnaniu troch miliónov sudetských Nemcov z ich vlasti, bývalého Československa.