Londýn 1. augusta (TASR) - Epidémia slintačky a krívačky, ktorá napáchala v Británii škody za niekoľko miliárd libier, prinútila následníka trónu princa Charlesa, aby sa zamyslel - a výsledkom je program na pomoc zdevastovanému vidieku.
Vo svojom londýnskom sídle, v paláci svätého Jakuba, zverejnil budúci kráľ trojbodový plán, ktorým sa snaží presvedčiť britské firmy a spoločnosti, aby investovali na vidieku a pomohli tak miestnej komunite.
"Mali by sme preto využiť naše skúsenosti, ktoré sme získali pri obnove vnútorných častí miest, a ak je to možné, pomôcť ľuďom na vidieku podporou a radou."
Charlesa vraj znepokojuje, ako rýchlo sa začali rozpadať jemné zväzky vzťahov na vidieku. Vidiecke obchodíky, poštové úrady a krčmičky vraj zanikajú tempom, ktoré vyvoláva obavy. "Napadlo mi teda, prečo neurobiť centrom dedinského života znovu - tak ako to bývalo predtým - tradičný anglický hostinec. Prečo by v ňom nemohol byť aj poštový úrad a obchod? Majiteľom by sa zvýšil príjem a mali by istejšiu budúcnosť."
Princ Charles je známy svojimi kontroverznými projektmi a nápadmi. Občas zaskočí verejnosť svojim vzťahom k organicky pestovaným plodinám, kvetinám a flóre ako takej, inokedy zase názormi na mestskú architektúru. Ani jeho kritici však neupierajú určité zásluhy Charlesovej nadácii, ktorá sa snaží vytvárať nové pracovné miesta pre mladých ľudí v hospodárky zaostalých oblastiach Británie.
Charles sa domnieva, že takéto skúsenosti by bolo možné využiť aj pri obnove či záchrane života na anglickom vidieku. Podľa neho by však miestni ľudia mali na seba prevziať väčší diel zodpovednosti.
Následník trónu má pre nich aj niekoľko rád: "Nakupujte potraviny pre svoje obchody, reštaurácie a hostince v mieste svojho bydliska, alebo tam, kde podnikáte. A čo vám bráni v tom, aby ste si kúpili zariadenie a nábytok do kancelárie u miestneho stolára či remeselníka? Ak budeme postupovať spoločne, môžeme pomôcť pri záchrane komunít a celej jednej kultúry, ktorá existuje na našom jedinečnom a nenahraditeľnom vidieku."