Washington 1. augusta (TASR) - Diskrimináciu Rómov v Rumunsku, prejavy antisemitizmu v balkánskej krajine a kult niekdajšieho fašistického maršala Iona Antonesca, vrátane odhalenia jeho sochy, kritizuje vo vyhlásení zverejnenom vo Washingtone Helsinský výbor amerického Kongresu.
V dokumente, ktorý vydali v súvislosti s pôsobením Rumunska ako úradujúcej predsedníckej krajiny Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), sa zdôrazňuje, že balkánska krajina by toto obdobie mohla využiť na pokračovanie reforiem v hospodárskej i politickej oblasti a ďalšiu integráciu krajiny do západných štruktúr.
Spolupredseda výboru republikánsky kongresman Christopher H. Smith zo štátu New Jersey upozorňuje vo vyhlásení na rad signálov z Rumunska, ktoré vyvolávajú znepokojenie v zámorí. Na prvom mieste spomína ožívanie antisemitizmu a jeho sprievodný znak zosilňujúci kult Iona Antonesca. Spomína účasť jedného z rumunských generálov na odhalení maršalovej najnovšej sochy, ale aj stanovisko prezidenta Iona Iliesca, podľa ktorého treba Antonesca naďalej považovať za vojnového zločinca a pamätníky na jeho počesť odstrániť z verejných priestranstiev.
Od pádu komunizmu v roku 1989 začali Rumuni s prehodnocovaním úlohy Iona Antonesca, ktorého komunisti kvôli jeho odmietavému postoju voči Sovietskemu zväzu označovali za nepriateľa. Táto kontroverzná osobnosť na jednej strane odolávala Hitlerovým požiadavkám deportovať rumunských židov do nacistických táborov, na strane druhej nechala deportovať viac ako 300.000 židov a približne 25.000 Rómov do provizórnych táborov na Ukrajine, ktorej územie spravovalo Rumunsko s nacistickým Nemeckom. Časť Rumunov však napriek tomu považuje Iona Antonesca za hrdinu v súvislosti s bojom za znovuzískanie rumunských oblastí, o ktoré krajina prišla v roku 1940, keď sa severovýchodné Rumunsko po invázii sovietskej armády na základe paktu medzi Stalinom a Hitlerom stalo súčasťou ZSSR. Antonesca, ktorý sa dostal k moci v roku 1940, zvrhli o štyri roky neskôr po puči, počas ktorého prešlo Rumunsko z tábora nacistických krajín na stranu spojencov. Po oslobodení krajiny v roku 1946 Iona Antonesca popravili.
Rumunsko je vlasťou najpočetnejšej, minimálne dvojmiliónovej rómskej komunity spomedzi všetkých štátov OBSE. Napriek tomu sú Rómovia vystavovaní neustálemu šikanovaniu zo strany polície a diskriminácii v bydlisku, na pracovisku, ako aj pri vzdelávaní sa, vyplýva z vyhlásenia.
Podľa rovnakého zdroja vyvoláva obavy aj mediálna situácia v krajine, a to osobitne v súvislosti s pretrvávajúcou platnosťou paragrafov Trestného zákonníka, ktoré umožňujú udeliť trest väzenia za urážku verejných činiteľov.
Dokument poukazuje aj na významnú úlohu, ktorú Rumunsko zohráva v medzinárodnom obchode s ľuďmi.
Helsinský výbor Kongresu USA podrobil koncom mája kritike skutočnosť, že kompetentní predstavitelia vlády SR zvažujú odoprieť vydanie cestovných pasov Rómom, o ktorých jestvuje podozrenie, že chcú emigrovať a vyjadril v tejto súvislosti hlboké sklamanie.
Christopher H. Smith vtedy uznal, že na Slovensku došlo po víťazstve demokratickej koalície vo voľbách 1998 k značnému pokroku v oblasti ľudských práv, ale zdôraznil, že spomínané obmedzenia by sa dotkli jedného zo základných práv časti občanov SR, práva na slobodné opustenie a návrat do krajiny.
12 20 le žab