éra. Reformné sily v krajine sa tešia zahraničnej dôvere a nárastu popularity na domácej scéne potom, čo zástancovia tvrdej línie boli diskreditovaní. V pondelok americký prezident George Bush po prvýkrát za posledné desaťročie povolil vojenskú spoluprácu s Belehradom. Naznačuje to, že dôvera Američanov v demokratické premeny v Srbsku je aj po atentáte z 12. marca silnejšia ako kedykoľvek predtým.
Srbskí predstavitelia tento týždeň oznámili kroky, ktorými chcú dostať srbskú armádu pod civilnú kontrolu. Od pádu režimu Slobodana Miloševiča 5. októbra v roku 2000 ostala armáda do veľkej miery nedotknutá. "Myslím si, že ich konečne vidíme robiť to, čo sme chceli aby urobili už 6. októbra 2000," uviedol expert na otázky Balkánu James Lyon z mimovládnej organizácie Medzinárodná krízová skupina. Podľa nemenovaného predstaviteľa Severoatlantickej aliancie, ktorá v stredu podporila Belehrad v úsilí reorganizovať svoju armádu, vražda 50 ročného premiéra "podnietila reformné sily v Srbsku a Čiernej hore".
Zavraždený premiér Djindjič si pohneval srbských nacionalistov, keď v roku 2001 vydal bývalého prezidenta Slobodana Miloševiča Medzinárodnému trestnému tribunálu OSN pre bývalú Juhosláviu v Haagu a snažil sa neutralizovať mafiánske skupiny, ktorým sa počas vlády Miloševiča darilo. "Hlavnou prekážkou bola prepojená sieť vojnových zločincov, organizovaných kriminálnikov a ľudí z bezpečnostných služieb," povedal Lyon.