ovia medzinárodných organizácii, sa v pondelok zišli, aby prediskutovali možnosti výmeny skúseností. Takéto podujatie sa uskutočnilo po prvýkrát a v mnohých krajinách vyvolalo veľký záujem. "Spočiatku bolo potrebné zistiť, na čo sú juhovýchodné krajiny pripravené," uviedol Busek. V centre pozornosti budúcej spolupráce bol okrem decentralizácie oblasti energetiky aj boj proti organizovanému zločinu. Skúsenosti mohli odovzdať najmä Poliaci a Česi, ktorí boli už v minulosti spojení v tejto oblasti s južnou Európou. "Vrátili sa, takpovediac, späť do regiónu, " povedal Busek.
Témou rokovania bola aj zmena Dohody o stredoeurópskom voľnom obchode (CEFTA) na juhovýchodnú zónu voľného obchodu (SEEFTA), s čím by sa malo začať po 1. máji 2004, keď 10 kandidátskych krajín vstúpi do EÚ. V súvislosti s možným rozšírením EÚ smerom na juh povedal Busek, že určiť presný termín vstupu juhoeurópskych krajín je dnes veľmi
Najväčším problémom pre vstup Srbska a Čiernej hory je problém Kosova. "Všetci zúčastnení dobre vedia, že tento problém vzájomné kontakty neuľahčuje." Atentát na bývalého premiéra Zoran Djindjiča v marci však nemá negatívny vplyv na priblíženie sa Srbska a Čiernej hory k EÚ. "Pozorujem, naopak, zlepšenie vzťahov. Djindjičova cesta má práve po jeho vražde silnejšiu podporu," zdôraznil Busek.
O vzťahu Rakúšanov k rozšíreniu bývalý vicekancelár povedal, že aj tu vidí zlepšenie. Ľudia si postupne na myšlienku rozšírenia zvykajú, zamýšľajú sa však nad jeho praktickým uskutočnením. "Rozšírenie je proces rastu, a my sa s ním musíme vyrovnať."