Berlín 6. mája (TASR) - Francúzsko je presvedčené o tom, že Európa nesie v dnešnom multipolárne sa formujúcom svete veľkú zodpovednosť za bezpečnosť, stabilitu a rozvoj. Terajších ako aj budúcich členov EÚ spájajú spoločné hodnoty a cesta, ktorou sa chcú vedno uberať. Na základe dejín a skúseností však možno dospieť k rozličným pohľadom, povedala v rozhovore pre dnešné vydanie nemeckého denníka Die Welt francúzska ministerka obrany Michéle Alliot-Marie.
V súvislosti s kladným postojom Francúzska voči vytvoreniu Európskej obrannej únie je Alliot-Marie presvedčená, že európske krajiny dospejú v budúcnosti k jednotnému stanovisku.
"Žijeme v nepokojnom svete, v ktorom sa kopia regionálne konflikty, pribúda teroristických akcií a zbraní hromadného ničenia. My Európania máme povinnosť garantovať spoločnú bezpečnosť a slobodu rozhodovania, pokiaľ skutočne chceme hrať vo svete nejakú úlohu a síce v ozajstnom partnerstve s našimi spojencami, osobitne s Američanmi," povedala francúzska ministerka obrany.
Taktiež pripomenula, že Francúzsko má na bezpečnosť starého kontinentu rovnaký názor ako Veľká Británia. "Francúzsko a Veľká Británia sú krajiny s najväčšími vojenskými rozpočtami. Dynamika francúzsko-britského summitu zo Saint Malo a z Touquetu je dôležitá pre výstavbu európskeho obranného systému. S našimi britskými partnermi zdieľame názor, že Európa musí byť vojensky silnejšia, pokiaľ chce raz prevziať svoj diel zodpovednosti. Práve v tomto roku sa dosiahli pokroky, ktoré ukazujú, že naše diferencie o vojne v Iraku neochromili snahu o vybudovanie spoločného európskeho obranného systému."
Alliot-Marie pripomína, že myšlienka na vytvorenie európskeho obranného systému nie je nová. Európska únia prebrala velenie nad policajnou misiou v Bosne a Hercegovine a velenie ochrannej jednotky v Macedónsku. Francúzsko, Nemecko a Veľká Británia uprednostňujú okrem toho projekt, podľa ktorého by začiatkom budúceho roka mali ukončiť jednotky NATO svoje pôsobenie v Bosne a Hercegovine.
Na výrok námestníka ministra obrany USA Paula Wolfowitza, že Francúzsko si kvôli svojmu postoju voči vojne v Iraku zaslúži trest, Alliot-Marie reaguje slovami:
"Francúzsko a USA nie sú len obyčajnými spojencami. Ich zväzky, ktoré siahajú do 18. storočia, sú stále veľmi tesné. Verím, že naše priateľstvo odolá aj spomínaným vyhrážkam, už aj preto, lebo zďaleka neodrážajú postoj vlády USA. Z vlastných skúseností môžem povedať, že všade tam, kde sa francúzski vojaci stretli s americkými, charakterizovala ich vzájomné vzťahy profesionalita, úcta a srdečnosť. Také sú fakty, a tie nepustia."