Washington 5. mája (TASR) - Americké jednotky zajali a uväznili jednu z najpoprednejších irackých vedkýň a odborníčok na biologické zbrane, informoval dnes nemenovaný predstaviteľ ministerstva obrany USA. Spojenci ju zajali v nedeľu v Bagdade.
Huda Sálih Mahdí Ammášová bola za vlády bývalého prezidenta Saddáma Husajna zasvätená do vládnych programov vývoja zbraní hromadného ničenia a pôsobila aj ako členka vedenia regionálnej pobočky vládnucej strany Baas.
Na americkom zozname 55 najhľadanejších predstaviteľov zvrhnutého režimu figurovala pod číslom 53 a bola na ňom jedinou ženou. Na hracích kartách s podobizňami hľadaných irackých činiteľov, ktoré Pentagón vydal svojím vojakom v Iraku, jej patrila srdcová šestka.
Podľa amerických spravodajských služieb bola 49-ročná Ammášová kľúčovou postavou, ktorá od skončenia vojny v Perzskom zálive v roku 1991 pomáhala irackej vláde pri obnove schopnosti vyvíjať biologické zbrane.
Na niekoľkých videozáznamoch, ktoré vydal Saddám Husajn počas nedávnej vojny vo svojej krajine, bola Ammášová spomedzi všetkých prítomných sediacich za stolom jedinou ženou.
Videozáznam používal iracký režim ako propagandu, keď sa spojenci približovali k Bagdadu, a nebolo z nich jasné, kedy k danej schôdzke došlo, ani aký význam malo zviditeľnenie tejto ženy pred kamerou.
Americkí predstavitelia tvrdia, že Ammašová patrí k novej generácii lídrov, ktorých Husajn vymenoval do vedúcich funkcií vo svojej vládnucej socialistickej strane Baas. Ammášová v nej zastávala funkciu predsedníčky Výboru pre mládež a obchod.
Ammášovú zaškolil Násir al-Hindáwí, ktorého zbrojní inšpektori OSN označujú za otca irackého programu biologických zbraní. Pôsobila ako dekanka Bagdadskej univerzity a prezidentka irackej Mikrobiologickej spoločnosti.
Ammášová a al-Hindáwí patria medzi najšpičkovejších irackých zbrojných vedcov. Ďalšími sú dnes už zatknutý generálporučík Amir as-Sádí a doktorka Riháb Tahá.
As-Sádi bol šéfom výskumu chemických zbraní a mal na starosti vedenie úradu zaoberajúceho sa zbrojným arzenálom Iraku. Počas zbrojných inšpekcií OSN v Iraku bol hlavným spojovacím článkom medzi Husajnovou vládou a inšpektormi.
Doktorka Riháb Tahá si od inšpektorov OSN vyslúžila neslávnu prezývku "doktorka Mikróbová" za svoju expertízu v oblasti vývoja biologických zbraní. Jej otec bol vysokopostaveným straníckym revolucionárom, ktorého dal údajne Saddám zavraždiť.
Huda Sálih Mahdí Ammášová absolvovala Bagdadskú univerzitu a po jej ukončení získala diplom z mikrobiológie na Texaskej ženskej univerzite v meste Denton v rodnom štáte dnešného prezidenta USA.
Neskôr strávila štyri roky na University of Missouri-Columbia, kde si robila doktorát z mikrobiológie. Ten získala v decembri 1983.