SME

Samovrah, slaboch či osobnosť?

Samovražda gitaristu Tublatanky Doda Dubána opäť rozprúdila vo verejnosti diskusiu o dobrovoľnom odchode zo sveta.

Samovražda gitaristu Tublatanky Doda Dubána opäť rozprúdila vo verejnosti diskusiu o dobrovoľnom odchode zo sveta. Nie je to tak dávno, čo si siahla na život Mečiarova „poradkyňa pre všetko“ Blažena Martinková, keď sa predtým navyše pokúsila zavraždiť vlastného syna. Potom, ako ho dobodala nožom, v zúfalstve vyskočila z okna. Mala však šťastie. Okno bolo príliš nízko, a tak namiesto v nebi skončila na psychiatrickej klinike vo Viedni. Druhý pokus sa jej už podaril. V kúpeľni liečebného ústavu sa obesila na opasok zo županu. Iné východisko v životnej situácii zrejme nevidel ani bývalý manažér hokejového klubu Slovan a slovenskej reprezentácie Dušan Pašek. Zamknutý vo svojej kancelárii na seba obrátil zbraň a… Vystrelil. Po smrti sa veľa hovorilo o jeho dlhoch, spomínala sa aj jeho hráčska vášeň. Presný dôvod činu si však jedna z najväčších hokejových osobností zobrala so sebou do hrobu. Prečo si ľudia vôbec zvolia dobrovoľný odchod zo sveta?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Psychológ Anton Heretik je presvedčený, že medzi známymi osobnosťami nie je viac samovrahov ako medzi ostatnými ľuďmi. „Nezávisí to od profesie ani od intelektu. Vieme povedať u ľudí, s akými psychickými poruchami sú sklony k takémuto správaniu. Sú to hlavne ľudia depresívni a závislí od drog. Ukazuje sa, že v značnej časti samovrahov sa predtým nepreukázala nijaká duševná porucha. Šlo tam skôr o bilančnú samovraždu, to znamená, zhodnotenie svojho života ako neúčelného alebo neperspektívneho.“

Hviezdy šoubiznisu neraz podľahnú alkoholu alebo drogám. „Alkoholici, ktorí sa pokúšajú o samovraždu, to robia často pod vplyvom alkoholu. Ak ide o riešenie s čistou hlavou, ide o takzvanú bilančnú samovraždu. V tomto prípade však nejde ani tak o usmrtenie ako skôr o volanie o pomoc, keď človek upozorňuje tých druhých na dramatickosť situácie.“

SkryťVypnúť reklamu

Známy spevák či herec je zároveň idolom pre mnoho mladých ľudí. Tí sú schopní ohavný skutok zopakovať, len aby sa svojmu idolu čo najväčšmi priblížili. Stalo sa tak už pred vyše dvesto rokmi po prvom vydaní Utrpenia mladého Werthera od nemeckého spisovateľa Goetheho. Mladí ľudia sa obliekali rovnako ako hrdina ich obľúbenej knihy, a neraz, nevidiac iné východisko, si siahali na život. Pred niekoľkými rokmi zasa vyvolala šialenstvo samovražda lídra skupiny Nirvana Kurta Cobaina. Dodnes sa na výročie úmrtia tohto rodáka z Aberdeenu neďaleko amerického Seatlu pokúšajú o samovraždu ďalší z jeho obdivovateľov.

Známi ľudia, ktorí spáchali samovraždu

Vincent van Gogh

Holandský maliar, ktorému sa však počas života podarilo predať iba jeden jediný obraz. Kvôli psychickým problémom bol často hospitalizovaný na psychiatrii. Strelil si do hrude.

SkryťVypnúť reklamu

Schelinger: Naozaj samovražda?

O smrti interpreta hitov ako Holubí dům, či Jahody mražený koluje dodnes mnoho dohadov. Ani po viac ako dvadsiatich rokoch sa do prípadu nepodarilo vniesť nové svetlo. Čo sa vlastne v tú osudnú noc z 12. na 13. apríla 1981 stalo? Schelinger bol aj s partiou nahrávať program v Slovenskej televízii. Cestou do hotela Devín, kde bol ubytovaný, sa ešte zastavil v neďalekej vinárni. Podľa svedectva viacerých osôb sa spevák vo vinárni prejavoval hlučne, na prítomných robil dojem, že je pod vplyvom nejakej vtedy dostupnej drogy. Pri odchode z baru začala speváka provokovať poznámkami skupina mladíkov, jeden z nich potom navrhol skok z mosta do Dunaja. Keď sa ocitli na Starom moste, vyzliekol sa a bez váhania skočil do vody. Nasledoval ho aj Schelinger. Svojej obdivovateľke, s ktorou tam bol, len podal tašku s dokladmi a stratil sa v tme. Polícia našla jeho telesné pozostatky až o mesiac neskôr. Podľa psychológa ide o typický príklad sebazabitia.

SkryťVypnúť reklamu

Vladimír Majakovskij

Ruský básnik, nadšený revolucionár, nešťastný milenec vydatej Lily Brikovej. V 36 rokoch sa zastrelil vo svojej pracovni.

Martinková: Nezvládla post ženy doma?

V časoch najväčšej slávy ju bolo vídať ako hrdú, krásne oblečenú opernú speváčku na tých najnoblesnejších večierkoch.

Bývalú Mečiarovu pravú ruku v novembri roku 2000 hospitalizovali na psychiatrickej klinike v rakúskom hlavnom meste. Dostala sa tam po tom, keď s nožom v ruke zaútočila na vlastného syna a po ohavnom skutku sa skokom z balkóna pokúsila o samovraždu. V júni roku 2001 bola postavená pred súd, ktorý rozhodol o jej umiestení v psychiatrickom oddelení väzenskej nemocnice. Blažena Martinková zrejme nezvládla výčitky svedomia a siahla si na život po druhýkrát. Deviateho septembra o ôsmej hodine ráno ju našiel personál nemocnice obesenú v kúpeľni.

SkryťVypnúť reklamu

Kurt Cobain

Frontman skupiny Nirvana Kurt Cobain bol závislý od heroínu, trpel depresiami, o samovraždu sa prvýkrát pokúsil predávkovaním barbiturátmi. V roku 1994 si vo veku 33 rokov strelil do úst.

Brodský: Noblesne žil, noblesne odišiel

„Zásadne chodím v čiernom. Aby ma nemuseli prezliekať do truhly, keby sa náhodou niečo stalo.“ Istý čas pred smrťou to bol jeden z obľúbených výrokov nezabudnuteľného českého herca. Držiteľ Českého leva sa po niekoľkonásobnej porážke utiahol do súkromia. Dni trávil na svojej chalupe v dedinke Slunečné. Rád hovorieval, že zo sveta odíde spolu s verným druhom – jazvečíkom. „Ak by jeden umrel, ten druhý by to tiež neprežil.“ Čierny humor si Brodský udržiaval prakticky až do smrti. Posledné týždne pred smrťou sa mu začal rapídne zhoršovať zdravotný stav. Vyvrcholilo to v jedno sobotné ráno. Herec vzal legálne držanú zbraň, ktorú si zaobstaral po niekoľkonásobnej návšteve zlodejov, a obrátil ju na seba.

SkryťVypnúť reklamu

Ernest Hemingway

Spisovateľ (Komu zvonia do hrobu, Starec a more), nositeľ Nobelovej ceny za literatúru. Alkohol a depresie ho priviedli až k osudnému okamihu, keď si vo veku 62 strelil do hlavy.

Dubán: Príliš citlivý na život?

Vyštudovaný právnik sa v deväťdesiatych rokoch presadil v skupine Money Factor. V roku 1993 dostal ponuku od Maťa Ďurindu na pôsobenie v Tublatanke, ktorej sa v tom čase rozpadala pôvodná zostava. Odišiel z nej aj Ďuro Černý, ktorý mal dlho problémy s alkoholom i drogami. V novom obsadení populárnej rockovej skupiny hral Dubán na sprievodnú gitaru a niektoré piesne aj sám skladal. V roku 1996 vydal sólový album Survive The Night, o dva roky neskôr spieval na Novej scéne v pôvodnom slovenskom muzikáli Kráľ Dávid. Známi o ňom vravia, že v poslednom období prežíval hlbokú depresiu po rozchode s priateľkou, niektorí hovoria aj o finančných problémoch. V piatok vyskočil z okna svojho bytu na siedmom poschodí v bratislavskom Prievoze. Jeho telo zostalo bezvládne ležať na zemi, privolaná záchranka mu už nedokázala pomôcť. Zraneniam v nemocnici podľahol.

SkryťVypnúť reklamu

Ivan Mistrík

Slovenský herec Ivan Mistrík pôsobil od roku 1966 v DPOH v Bratislave, hral vo filmoch i v televíznych inscenáciách. Ovdovel a zostal sám s dvomi synmi, no opäť sa oženil s mladou speváčkou a mal s ňou ďalšieho syna. Strelil si do hlavy, podľa neoficiálnych správ pre to, že sa nevedel zmieriť s rozvodom s touto ženou.

Kohlová: Choroba horšia než smrť

Hannelore, prekladateľka z francúzštiny a angličtiny, sa za nemeckého politika Helmuta Kohla vydala v roku 1960. Od roku 1998, keď jej manžel utrpel porážku vo voľbách, sa na verejnosti ukazovala zriedka. Nikdy sa politicky neangažovala, hrala tradičnú úlohu manželovej opory, trpela však na nepríjemnú chorobu, bola alergická na slnečné svetlo, čo ju nútilo stále sa ukrývať v tieni. V posledných rokoch sa jej stav zhoršil do takej miery, že bola celé dni zatvorená v ich spoločnom zatemnenom byte. Piateho júla 2001 už svoj kríž neuniesla a spáchala samovraždu. FOTO – ČTK

SkryťVypnúť reklamu

Rudo Sloboda

Slovenský prozaik Rudo Sloboda (Narcis, Rozum, Uršuľa, Stratený raj), ktorý prežil väčšinu života v Devínskej Novej Vsi, kde ho navštevovali literáti, herci a ďalší umelci. Svojrázny rozprávač, ktorý spomínal smrť často. Mal 57 rokov, keď sa doma obesil na reťaz z bicykla.

Heretik: Muži volia tvrdšiu smrť

Na otázky SME odpovedal psychológ Anton Heretik.

Aké typy samovrážd poznáme?

„O samovražde možno hovoriť vtedy, keď dôjde k vedomému rozhodnutiu ukončiť svoj život. Tým ho odlišujeme od sebazabitia, ktoré môže nastať napríklad pri neopatrnej manipulácii so zbraňou. Tretím typom je sabaobeť, keď sa niekto pripraví o život z nejakých ideových dôvodov, aby vzbudil pozornosť a upriamil ju na nejaký, napríklad politický alebo náboženský problém.“

SkryťVypnúť reklamu

Je rozdiel medzi samovraždou ženy a muža?

„V prvom rade je rozdiel medzi samovraždami a samovražednými pokusmi. Pokusy sú častejšie u žien, dokonané pokusy u mužov. Tiež platí, že muži sú agresívnejší a zvolia teda tvrdé prostriedky, ako sú zbrane alebo skok z výšky. Ženy uprednostňujú mäkký spôsob, napríklad otravu liekmi. Takisto je rozdiel aj vo veku. Pokusy sú častejšie v mladom veku, dokonané samovraždy skôr v strednom a staršom veku. Ľudia, ktorí sú hlboko depresívni, zvolia drastické spôsoby.“

Sú verejne známi ľudia náchylnejší páchať samovraždy ako ostatní?

„Takto to nefunguje, je to úplne naopak. Médiá si všímajú známe osobnosti a potom sa o tom veľa píše. Akýkoľvek demonštratívny pokus celebrity vzbudí ihneď pozornosť, ale samovražda obyčajného človeka nikoho nezaujíma. Je to skôr selekcia masmédií, ktorá tento obraz dotvára.“

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Tomáš Holetz

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 065
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 584
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 199
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 440
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 613
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 607
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 276
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu