Washington 31. júla (TASR) - Národná komisia pre federálne voľby vedená dvoma bývalými americkými prezidentmi Geraldom Fordom a Jimmym Carterom dnes vo Washingtone predložila Georgovi W. Bushovi rozsiahly plán volebnej reformy, ktorá by mala zabrániť potobným situáciám, ako boli dôsledky minuloročných zchaotizovaných prezidentských volieb.
G.W. Bush aj necelých šesť mesiacov po nástupe do najvyššej funkcie čelí kritike za spôsob, ktorým vyhral minuloročné novembrové prezidentské voľby v USA. Americký prezident sa dostal pod tlak najmä zo strany demokratov, požadujúcich nápravu problémov, ktoré sa vyskytli pri voľbách na Floride.
Americké prezidentské voľby zároveň kvôli svojmu "telenovelistickému priebehu" podkopali imidž USA vo svete. Bush bol totiž po spornom zastavení prerátavania hlasov na Floride a po súdnom hlasovaní vyhlásený za víťaza volieb až 36 dní po ich začiatku.
Bush sa dnes označil za volebného reformátora, keď v Bielom dome vítal svojho predchodcu Cartera. Ford sa na stretnutí s Bushom nezúčastnil. "Prijímam ich správu a odporúčam kľúčové princípy navrhované týmto reformným plánom za smernice pre zmysluplnú reformu," vyhlásil Bush, ktorý sa zároveň poďakoval 19-člennej komisii za nadstraníckosť a úsilie o zlepšenie demokracie v USA.
Podľa predkladaného návrhu reformy by mal byť v jednotlivých štátoch ohlásený víťaz až vtedy, keď sa zatvoria volebné miestnosti v celej krajine.
Experti zároveň požadujú, aby bol deň volieb vyhlásený za štátny sviatok. Tak by mal každý občan zaručené právo voliť a uľahčila by sa mu tým cesta k volebným miestnostiam. Každý štát by si mal určiť, aká je prípustná miera omylnosti pri každom druhu sčítavacích strojov a ktorý hlas by mal byť uznaný za platný.
Komisia tiež navrhla, aby bolo zločincom po odpykaní trestu prinavrátené právo voliť, pretože v súčasnosti nemajú títo jedinci v mnohých amerických štátoch po celý zvyšok života aktívne volebné právo.
V minuloročných prezidentských voľbách vyhlásili mnohé televízne stanice v kľúčovom americkom štáte Florida za víťaza volieb bývalého amerického viceprezidenta a prezidentského kandidáta Demokratov Ala Gora. Potom však svoje vyhlásenie stiahli späť.
Podľa názoru expertov na zmenu volebného systému však môže skorá a častokrát mylná prognóza odradiť voličov v iných štátoch s ešte otvorenými volebnými miestnosťami od hlasovania. Tomuto fenoménu by sa podľa navrhovanéeho plánu reformy malo zabrániť zákazom vydávania prognóz pred uzavretím všetkých volebných miestností v krajine.
Stanovenie štátnych štandardov pri záverečnom vyhodnocovaní by malo predísť znovuzratávaniu hlasov, ako tomu bolo na Floride.