Jeho cieľom je zapojiť občanov do procesu európskeho zjednocovania.
V tento deň v roku 1949 bola podpísaná Londýnska zmluva, na základe ktorej vznikla Rada Európy. Podnet k založeniu vzišiel zo Západnej únie (tzv. Bruselský pakt), ktorá po svojom vzniku 17. marca 1948 ustanovila zvláštny výbor pre prípravu širšej organizácie západoeurópskych štátov ako základu plánovanej západoeurópskej federácie.
Pôvodné stanovy podpísali v Londýne 5. mája 1949 Belgicko, Dánsko, Francúzsko, Írsko, Taliansko, Luxembursko, Holandsko, Nórsko, Švédsko a Veľká Británia. V súčasnosti má Rada Európy 45 členov.
Z podnetu RE bola medzi jej členskými štátmi podpísaná Zmluva o ľudských právach a základných slobodách (1950), vznikol Európsky súd pre ľudské práva a Európska komisia pre ľudské práva (1950) a prijatá bola Európska sociálna charta (1961).
V roku 1977 Parlamentné zhromaždenie RE schválilo dokument požadujúci väčšiu solidaritu medzi členmi Rady Európy a tiež medzi Radou Európy, USA a Kanadou. V januári 1980 bola zriadená Cena ľudských práv Rady Európy, ktorú udeľujú každé tri roky.
Rada Európy je jednou z najvýznamnejších medzinárodných organizácií stojacich na troch pilieroch - hodnotách demokracie, právneho štátu a ľudských práv. Ktorýkoľvek európsky štát sa môže stať členom RE pod podmienkou, že prijme princíp práva na prvom mieste a bude zaručovať ľudské práva a základné slobody všetkým osobám podliehajúcim jeho právomoci.