Rodos/Brusel 2. mája (TASR) - Ministri zahraničných vecí EÚ vyzvali dnes Izrael a Palestínčanov, aby začali implementovať tzv. cestovnú mapu riešenia ich dlhoročného konfliktu.
Na neformálnej schôdzke na gréckom ostrove Rodos sa šéfovia diplomacií 15 členských a 10 vstupujúcich krajín, vrátane Slovenska, zároveň pokúsili prekonať rozpory, ktoré sa v únii prejavili počas irackej krízy.
"Musíme tlačiť na Izrael, aby cestovnú mapu implementoval bez stanovovania podmienok alebo požadovania jej zmien. Palestínčania musia zasa zaručiť bezpečnosť, zastaviť samovražedné akcie a získať kontrolu nad extrémistickými skupinami," citovali diplomati vyjadrenie vysokého predstaviteľa EÚ Javiera Solanu, s ktorým sa ministri stotožnili.
Grécky minister Jorgos Papandreu zdôraznil, že únia musí byť aj naďalej v kontakte s palestínskym prezidentom Jásirom Arafatom, napriek snahám Izraela a USA postaviť ho na vedľajšiu koľaj. "Podľa môjho názoru je bojkot Arafata zlou politikou," citovali diplomati Papandrea.
Ministri dvadsaťpäťky hovorili počas prvého dňa neformálnej schôdzky tiež o Iraku a jeho povojnovom usporiadaní. Zatiaľ čo na vojnu majú členské štáty rozdielne názory, zhodujú sa v tom, že po vojne by v Iraku mala hrať ústrednú úlohu OSN.
Európska komisia a grécke predsedníctvo predložilo ministrom pracovný dokument s konkrétnymi návrhmi, čo by sa malo v Iraku diať po vojne a ako by sa do tohto diania mala zapojiť EÚ.
Dokument zdôrazňuje právo irackého ľudu rozhodnúť po skončení prechodného obdobia o vlastnej politickej budúcnosti, ústrednú úlohu OSN a potrebu mobilizovať medzinárodných darcov, ktorí by pomohli obnoviť krajinu.
Dokument tiež hovorí o možnom vyslaní spoločnej policajnej sily EÚ do Iraku na zabezpečenie poriadku, o koordinovanom návrate veľvyslancov EÚ do Bagdadu či spoločnej iniciatíve na boj proti nelegálnemu obchodovaniu s irackými pamätihodnosťami, ktoré vo veľkom zmizli z vyrabovaných irackých múzeí.
V sobotu sa budú ministri plaviť na ostrov Kastellorizo, kde sa stretnú aj so svojimi partnermi z Bulharska, Rumunska a Turecka. Mali by tiež diskutovať o obrannej iniciatíve Nemecka, Francúzska, Belgicka a Luxemburska, ktorí navrhli vytvorenie obrannej a bezpečnostnej únie a jadra európskej obrany nezávislej od NATO.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed