Paríž 2. mája (TASR) O niekoľko dní predseda francúzskej vlády Jean-Pierre Raffarin oslávi prvé výročie nástupu do funkcie. Prvomájové oslavy, presnejšie pochody, sa stali testom pre vládu. Odborové organizácie a ľavicové politické strany vyzvali francúzskych občanov, aby sa zišli v Paríži aj v ďalších veľkých mestách vo veľkom počte, uvádza v dnešnom čísle denník Le Monde.
Pochody vo francúzskych mestách sa niesli pod znakom obrany dôchodkov, a to v čase, keď minister práce a sociálnych vecí Francois Fillon sa pripravuje predstaviť projekt tejto reformy vo vláde.
Raffarinova vláda čelí jasnému zhoršeniu ekonomickej situácie a konjunktúry. Ekonomický rast sa minulý mesiac znížil o 0,1 bodu v poslednom štvrťroku 2002. Zo štatistických údajov, ktoré vláda uverejnila 30. apríla, vyplýva, že nezamestnanosť sa v krajine znova zvýšila o vyše 24.000 ľudí. Vo viacerých sektoroch, napríklad v školstve, ale aj pošte sa zvýšilo sociálne napätie.
Premiér Raffarin už rok robí mnohé reformy v ekonomickej aj sociálnej oblasti. Medzi ne Le Monde zaradil zníženie daní a ďalších poplatkov, spružnenie 35-hodinového pracovného týždňa, vytvorenie kontraktu pre mladých ľudí, aby sa mohli zamestnať v podnikoch. Okrem toho vláda oznámila, že uskutoční dôchodkovú reformu, upraví zoznam liekov, ktoré sa budú preplácať, chce vykonať decentralizáciu. Podľa denníka Le Monde bude Raffarinova vláda musieť čeliť v máji niekoľkým demonštráciám, zameraným najmä na obranu dôchodkov, zachovanie pracovných miest a podobne.
Vo Francúzsku už niekoľko týždňov trvajú sociálne konflikty. Pracovníci niektorých verejných sektorov vyjadrujú nespokojnosť s činnosťou vlády: ide najmä o rezort školstva, pošty, zbrojárskeho priemyslu a centrálnej banky. Zamestnanci v školstve nesúhlasia s decentralizáciou a dôchodkovou reformou. Pracovníci Francúzskej pošty protestovali proti reorganizácii práce.
Už niekoľko týždňov demonštrujú aj pracovníci zbrojárskeho priemyslu, najmä skupiny GIAT Industries. Podľa reštrukturalizačného plánu príde o prácu 3750 ľudí. Demonštrácie pokračujú v piatich mestách, v ktorých sa má úplne alebo čiastočne zastaviť prevádzka.
Odborové organizácie vo francúzskej centrálnej banke vyzvali na štrajk po tom, ako guvernér centrálnej banky Jean-Claude Trichet oznámil reorganizáciu celej siete a zrušenie niektorých pobočiek aj pracovných miest. Le Monde zdôraznil, že proti reorganizácii ostro a kriticky vystúpili aj starostovia miest, v ktorých sa majú filiálky zatvoriť.