Washington 30. apríla (TASR) - Počet teroristických útokov na svete sa v roku 2002 výrazne znížil. Vyplýva to z dnes zverejnenej výročnej správy ministerstva zahraničných vecí USA o globálnom terorizme, ktorá zaznamenala aj pokles protiamerických útokov.
Celkovo 199 evidovaných útokov z minulého roku je výrazným znížením oproti 355 v roku 2001, v ktorom sa odohrali tragické atentáty na Svetové obchodné centrum v New Yorku a Pentagón pri Washingtone.
Napriek poklesu o 44 percent prišlo pri vlaňajších incidentoch o život 725 ľudí, z toho 30 občanov USA. Najkrvavejší teroristický útok sa odohral 12. októbra 2002 na indonézskom ostrove Bali, kde zahynulo 202 obetí.
V roku 2001 si teroristické činy vyžiadali životy 3295 ľudí, vrátane tisícov obetí v New Yorku, Washingtone a Pensylvánii. Počet protiamerických útokov sa znížil z 219 na 77, najmä vďaka poklesu bombových atentátov na ropovody v Kolumbii.
USA za podporovateľov terorizmu označili sedem krajín - Kubu, Irán, Irak, Líbyu, Severnú Kóreu, Sýriu a Sudán. Tieto nemôžu nakupovať americké zbrane, dostávať od USA hospodársku pomoc a prakticky nemôžu očakávať ani pôžičky od Svetovej banky.
Vedúci protiteroristického oddelenia ministerstva zahraničných vecí Cofer Black oznámil, že po zvrhnutí vlády Saddáma Husajna podniknú kroky pre vyradenie Iraku z tohto zoznamu, hoci ide o "právne zložitú" záležitosť. Podniknutie krokov v tomto zmysle podľa neho navrhol minister zahraničných vecí Colin Powell.
Ten upozornil, že napriek zníženiu počtu útokov na svete "nemôžeme poľaviť v našom úsilí, odhodlaní a bdelosti". Pri zverejnení výročnej správy Powell tiež vyhlásil, že s každým uplynulým mesiacom sa kampaň zintenzívnila a pre teroristov, ktorí sú stále na slobode, sa život stal ťažším.
Ministerstvo zahraničných vecí USA dnes vyzdvihlo aj dobrú spoluprácu s Nemeckom a Francúzskom v boji proti terorizmu. Ako príklad správa uviedla odsúdenie Maročana Munira al-Mutassadika, ktorého nemecký súd poslal na 15 rokov do väzenia za napomáhanie páchateľom atentátov z 11. septembra 2001.
MZV okrem iného tiež ocenilo, že Nemecko a Francúzsko dali k dispozícii dôkazy proti francúzskemu občanovi marockého pôvodu Zacariasovi Moussaouimu, ktorý je v USA prvým obžalovaným v súvislosti s týmito atentátmi.