Ankara 29. apríla (TASR) - Americké jednotky by mali zostať v Iraku dovtedy, kým si jeho obyvatelia demokraticky nezvolia novú vládu. Vyhlásil to dnes Barham Sálih, popredný predstaviteľ irackého Vlasteneckého zväzu Kurdistanu (PUK) po rokovaniach o tvorbe novej irackej vlády na tureckom ministerstve zahraničných vecí.
"Sme presvedčení, že Spojené štáty by mali zostať tak dlho, ako to bude nutné - dovtedy, kým nebudeme mať reprezentatívnu, demokraticky zvolenú vládu, ktorá poskytne irackému ľudu zvrchovanosť," uviedol Sálih po rokovaniach v Ankare. Po diplomatických rozhovoroch sa má stretnúť aj s vojenskými činiteľmi.
PUK je jednou z dvoch kurdských frakcií, ktoré majú pod kontrolou prevažnú časť severného Iraku od roku 1991, keď sa skončila vojna v Perzskom zálive.
Turecko chce získať od irackých Kurdov záruky, že sa nebudú usilovať získať kontrolu nad severným Irakom a jeho ropným bohatstvom, ktoré by im dalo ekonomickú moc vyhlásiť nezávislosť. V takom prípade, obáva sa Ankara, by mohli opäť povstať aj Kurdi na juhovýchode Turecka a obnoviť 15-ročný boj za regionálnu autonómiu.
Turecko sa tiež chce uistiť, že v novej irackej vláde budú mať zastúpenie aj irackí Turkméni, s ktorými má Turecko, podobne ako s Kurdmi, etnické vzťahy.
"Usilujeme sa o územne zjednotený Irak, založený na centrálnej demokracii, v ktorej budú všetci občania rovní a ktorá bude mať reprezentatívnu vládu pozostávajúcu zo všetkých prvkov Iraku: Kurdov, Arabov, Turkménov a Asýrčanov," zdôraznil Barham Salih.
Počas irackej vojny irackokurdskí bojovníci postúpili dolu na mesto Mosul a Kirkúk, okolie ktorého je v Iraku jednou z najbohatších oblastí na ropu. Ich postup podnietil špekulácie o možnej intervencii tureckej armády do severného Iraku. Turecko však vyjadrilo spokojnosť s doterajšími zárukami zo strany USA, že irackí Kurdi sa nezmocnia ani jedného z týchto dvoch kľúčových severoirackých miest.