Londýn 28. apríla (TASR) Britský ministerský predseda Tony Blair opätovne zdôraznil svoje presvedčenie, že OSN by mala zohrať "životne dôležitú" úlohu pri rekonštrukcii Iraku - a to v politickej i humanitárnej rovine. Uviedol to v rozhovore pre denník Financial Times.
Pokiaľ ide o poškodenie vzťahov spôsobené trpkými spormi na pôde OSN pred vojnou, najmä vzťahov s Francúzskom, Blair zamieta úvahy o tom, že francúzsky prezident Jacques Chirac by mal byť za svoje postoje potrestaný. Namiesto toho predpisuje ako liek "silnejšiu Európu, viac schopnú hovoriť jedným hlasom".
"Bol by som nerád, keby sa znova vyvinula situácia, keď bude pre Európu alebo pre Ameriku v hre obrovský strategický záujem a nebudeme si navzájom pomáhať" - hovorí britský premiér. "Podľa mňa existujú odlišné vízie. Niektorí by chceli takzvaný multipolárny svet, kde by boli odlišné centrá moci. Som presvedčený, že tie by sa rýchlo vyvinuli do súperiacich mocenských centier. Ja sa preto prikláňam k názoru, že potrebujeme jednopolárnu veľmoc, ktorá bude zahŕňať strategické partnerstvo medzi Európou a Amerikou."
Pokiaľ ide o budúcnosť Európskej únie, Blair potvrdil, že je za vytvorenie funkcie prezidenta Európskej únie, ktorý by nahradil súčasné šesťmesačné rotujúce predsedníctvo vykonávané jednotlivými členskými krajinami. V rozhovore s Financial Times však jednoznačne poprel, že by sa o túto funkciu uchádzal.
Tento denník uverejňuje aj výsledky najnovšieho prieskumu verejnej mienky, podľa ktorého vojna v Iraku a diplomatické ťahanice, ktoré jej predchádzali, podkopali postavenie Európy v očiach Britov. Okolo 55 percent opýtaných považuje Francúzsko za najmenej spoľahlivého spojenca Británie, kým až 73 percent pokladá na najspoľahlivejšieho spojenca Spojené štáty. Diplomatické napätie pred vojnou poškodilo aj dôveryhodnosť OSN - 45 percent opýtaných je so svetovou organizáciou nespokojných a len 33 percent spokojných.