Canberra 30. júla (TASR) - Ministri zahraničných vecí a obrany USA a Austrálie Colin Powell, Donald Rumsfeld, Alexander Downer a Peter Reith dnes vyjadrili spokojnosť s 50 rokov trvajúcou vojenskou spoluprácou medzi Spojenými štátmi americkými a Austráliou.
Na tlačovej konferencii po rokovaniach šéfovia rezortov obrany a zahraničných vecí oboch krajín navzájom ocenili úlohu, ktorú Washington a Canberra zohrávajú pri udržaní mieru v ázijsko-pacifickom regióne. Podľa šéfa austrálskej diplomacie Alexandra Downera by táto oblasť bola bez prítomnosti USA oveľa nestabilnejšou.
Politici sa na svojom rokovaní venovali okrem iného aj otázkam biologických zbraní, ktoré sú podľa Rumsfelda "zdrojom hlbokých obáv nielen pre USA, ale v celosvetovom meradle.
V nedeľu Rumsfeld uviedol pred austrálskymi novinármi, že Sýria, Irak a Irán v súčasnosti vyrábajú biologické zbrane aj napriek prijatým medzinárodným zmluvám. Spojené štáty minulý týždeň v Ženeve oznámili, že nemôžu podporiť návrh na uvedenie do platnosti konvencie o biologických zbraniach z roku 1972.
Ako v tejto súvislosti uviedol Colin Powell, konvencia nezabráni v zbrojení tým krajinám, ktoré sú rozhodnuté zbrojiť. Downer však vyjadril podporu návrhu zo strany Austrálie.
Ministri sa dotkli aj kontroverzných plánov USA v oblasti protiraketovej obrany. Powell opäť zdôraznil, že systém národnej protiraketovej obrany je zameraný proti nevypočítateľným štátom ako sú Severná Kórea či Irak, a v žiadnom prípade nie proti Rusku a Číne, ktoré tento projekt kritizujú. Bolo by podľa jeho slov "naivné" nevšímať si rozrastajúci sa zbrojný potenciál nebezpečných krajín.
Powell a Rumsfeld dnes medziiným reagovali aj na objavujúce sa tvrdenia o ich údajných názorových rozdieloch v prístupe ku vzťahom s Čínou a Severnou Kóreou. Rumsfeld podľa vlastného vyjadrenia stojí v týchto otázkach názorovo na rovnakej pozícii ako Colin Powell.
1 2 3 sla žab